_Kdy otěhotnět po léčbě melanomu
V době jiného stavu u mnoha žen dochází ke vzniku hnědých pigmentových skvrn, ke zvýraznění či růstu pigmentových znamének a k celkovému tmavnutí kůže. Nic z toho však neznamená, že by těhotné ženy byly více ohroženy vznikem kožního nádoru melanomu.
Melanom je nejobávanější kožní nádor, který je nebezpečný zejména svou agresivitou a schopností rychle zakládat metastázy. Pro těhotné ženy však tento typ nádoru nemusí být zbytečně přehnaným strašákem. Těhotenství ani doba po porodu neznamenají zásadní riziko pro vznik tohoto onkologického onemocnění.
„Tmavnutí znamének, případně jejich symetrické zvětšování v době těhotenství, souvisí s hormonálními změnami doprovázejícími toto období. Nejde o žádný patologický stav, který by měl těhotné ženy vyděsit. Žádná studie dosud neprokázala, že by samotné těhotenství vyvolalo vznik tohoto kožního onemocnění,“ vysvětluje primářka Dermatovenerologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Ivana Krajsová.
Těhotenství po léčbě melanomu
Opatrnost je ale namístě u žen, které jsou po léčbě melanomu a zároveň chtějí otěhotnět.
„I když těhotenství není vyvolávajícím faktorem rozvoje tohoto kožního nádoru, měly by se všechny ženy po operaci melanomu, pokud plánují otěhotnět, nejprve poradit se svým ošetřujícím lékařem. Ten na základě charakteru a pokročilosti nádoru nejlépe rozhodne, zda je možné otěhotnět kdykoliv po operaci, nebo zda je nutné dodržet určitý časový odstup,“ vysvětluje lékařka a pokračuje: „U vysoce pokročilých nádorů je vhodný časový odstup 3 – 5 let, samozřejmě i v závislosti na věku pacientky a na tom, zda již děti má.
Hlavním důvodem pro odložení těhotenství u pokročilých nádorů je vyšší riziko vzniku komplikací, a také fakt, že těhotenství by mohlo významně omezovat léčebné možnosti.“
Výjimky mohou být u žen, u nichž byl melanom diagnostikován v úplném začátku.
„Ženy po operaci zcela počínajících nádorů a tak zvaných melanoma in situ není nutné v plánování mateřství nijak omezovat,“ uzavírá MUDr. Ivana Krajsová.
Čtěte také:
- Pokožku dětí je nutné chránit před sluníčkem
- Mateřská znaménka je třeba sledovat i u malých dětí
- Aloimunizace – problémy způsobené rozdílnou krví matky a plodu
- Když těhotenství svědí
- Obezita a těhotenství – nežádoucí souvislost
- Zvýšený cholesterol v těhotenství je normální
- Těhotenství s revmatoidní artritidou? Ženy se mateřství bát nemusejí!
- Sluneční paprky jsou v plné síle. Naučte se zmírnit popáleniny