_Těhotenství a infekční nákazy
Přesto, že by si mnohé nastávající maminky mohly myslet, že příroda je tak moudrá, že je v době jiného stavu ochrání před veškerým onemocněním, není tomu tak. Gravidní žena může onemocnět stejně tak jako všichni ostatní a v mnoha případech je i k onemocnění náchylnější. A co víc, onemocnění se může přenést i na plod.
Organizmus ženy během těhotenství v mnohém funguje odlišně, než je tomu v období, kdy žena těhotná není. A to se týká i imunitního systému, který je z části potlačen.
Odlišné fungování imunity v těhotenství
Moudrost přírody je právě v tomto oslabení imunity. Pokud by imunita fungovala na všech úrovních tak jako v době, kdy žena těhotná není, znamenalo by to nebezpečí pro plod. Organismus ženy by totiž na plod reagoval jako na cizího vetřelce a aktivoval by tak svoje síly k tomu, aby se tělo ženy miminka zbavilo. Oslabení buněčné imunity pak způsobí to, že těhotné některé nemoci chytí snáze a vyrovnání se s nimi může mít i horší průběh (tak je tomu například i běžných viróz a chřipek).
Přenos infekce z matky na plod (tzv. vertikální přenos)
Infekce ale neohrožují jen těhotnou, ale týkají se i miminka. Část bakteriálních a virových nákaz totiž umí prostoupit přes placentu a infikovat plod. Přesto, že jde o vzácné případy, je nutné na ně nezapomínat. Některé infekce mohou dítě ohrozit i během porodu. To jak nemoc na miminko zapůsobí, záleží na více okolnostech. Například na tom, jak je moc nákaza infekční, jak agresivně se chová k organizmu a také na stupni těhotenství, ve kterém je žena nakažena.
Infekce v různých stádiích těhotenství
Pokud nastávající maminka onemocní v průběhu prvních čtrnácti dnů těhotenství, v období nazývaném blastogenese (v této fázi dochází k rýhování oplozeného vajíčka), je velmi pravděpodobné, že oplodnění vajíčko odumře a dojde k časnému potratu, který žena bude vnímat jako opožděnou silnější menstruaci. Infekce, která propukne v průběhu tvorby orgánů plodu (organogeneze) , tedy do 12. týdne těhotenství, může u miminka způsobit vznik vrozených vývojových vad. Jaké vady to jsou a jak moc budou vážné, záleží na druhu infekce a jejím průběhu. Pokud těhotná onemocní ve čtvrtém měsíci těhotenství a dále, probíhá nákaza plodu podobně jako by tomu bylo, pokud by nemocí bal nakažen novorozenec.
Jak se chovat při onemocnění v těhotenství
Když nastávající maminka onemocní, je třeba, aby zvážila situaci. Jde-li o lehké virové onemocnění je možná samoléčba. To jaké léky žena může, či nemůže užít, by měla konzultovat telefonicky s lékařem nebo se poradit v lékárně.Pokud je onemocnění vážnějšího charakteru, nebo má těžší průběh, je třeba lékaře vyhledat, zde již telefonická konzultace nepomůže. Těhotná by neměla podceňovat onemocnění, která doprovázejí teploty. Horečky a časté zvýšení teplot totiž mohou být pro miminko nebezpečné.