_Tátové nemusejí být stranou od svých potomků
Datum publikace: 02.03.2012
Komunikace a navázání kontaktů mezi matkou a dítětem probíhá už v době nitroděložního vývoje. Maminky si se svými ještě nenarozenými dětmi povídají, cítí jejich pohyby a od počátku jiného stavu vnímají jejich existenci. Otcové jsou o toto ochuzeni. Přesto, to ale neznamená, že by otcové měli stát stranou svých dětí.
Pokud muž chce navázat kontakt se svým dítětem, měl by to učinit co nejdříve. Někteří odborníci otcům doporučují, aby k prvnímu kontaktu s dítětem došlo už na porodním sále, nebo v co nejkratší době po porodu.
Pokud otec u porodu přítomen není, nejde z pohledu navázání vtahu mezi ním a novorozencem, o žádnou tragédii. Vznik citového pouta není otázkou jednoho okamžiku, ale opakovaného dlouhodobého kontaktu.
Stránky www. ehow.com dávají otcům několik tipů, jak upevnit vztah mezi jím a jeho dítětem:
- Nevyhýbejte se krmení novorozence. Je-li dítě plně kojené, snažte se s ním strávit alespoň chvíle po krmení. Je-li dítě krmené umělou stravou z lahve, nebraňte se tomu dítě několikrát za den nakrmit sami. Během krmení na dítě mluvte nebo mu zpívejte.
- Nebraňte se chvílím, kdy můžete být s potomkem o samotě. Povídejte si s ním při každé takové chvíli, hrajte si s ním nebo ho vezměte na procházku. Tyto chvíle si užívejte i tehdy, je-li dítě ještě malé a vy nevidíte patřičnou odezvu své snahy. Dítě roste a vaše společná komunikace se změní. Je však nutné, abyste na sebe byli zvyklí.
- Určete si přesnou hodinu, kterou pravidelně prožijete jen spolu. Umožní-li vám denní program vymezit si přesný čas na potomka, udělejte to.
- Nebojte se zapojit se do péče o dítě. Tatínkové velmi dobře zvládají například koupání. Pomoci ale mohou i s přebalováním či ukládáním ke spánku.
- Pokud se dítě rozpláče, snažte se pochopit důvod, proč se tak stalo. Pochovejte dítě, nevyhýbejte se jeho utišení s tím, že nevíte, co máte dělat. Snažte se porozumět tomu, co vám potomek svým pláčem chce sdělit.