_Světový den boje proti rakovině: V Česku jí onemocní každých 6 minut jeden člověk

Datum publikace: 02.02.2019

Dle dat Národního onkologického programu onemocní rakovinou v průběhu svého života každý třetí obyvatel České republiky a každý čtvrtý na ni zemře. Každoročně je tak karcinom diagnostikován zhruba u 96 500 Čechů a kolem 27 000 jich na tuto diagnózu umírá. Pokud závažnost tohoto onemocnění převedeme na minuty, vyjde nám smutná bilance, že v Česku onemocní rakovinou každých 6 minut jeden člověk a každých 20 minut kvůli ní jeden zemře.

Hlavním cílem Světového dne boje proti rakovině (každoročně se koná 4. února) je informovat co nejvíce lidí o závažnosti nádorových onemocnění, prevenci, preventivním screeningu i nejnovějších poznatcích vědců bojujících s touto zákeřnou nemocí.

Rakovina si každým rokem vyžádá přes 8,2 milionu mrtvých po celém světě a 4 miliony lidí z tohoto počtu umírají předčasně ve věku mezi 30 až 69 lety. Nalézt účinný lék na rakovinu nebo alespoň látku či metodu, která pacientům v boji s touto chorobou znatelně pomůže, je velkou výzvou pro vědce na celém světě. Vývoj léku na jednu z nejrozšířenějších civilizačních nemocí je z finančního pohledu ale dost riskantní. Obvykle trvá více jak 7 let a stojí minimálně stovky milionů dolarů. Na trh se nakonec dostává jen něco málo přes 3 % vyvíjených onkologických látek.

Češi bojují i v USA

Jedním z nadějných vědeckých projektů bojujících proti rakovině je český startup Machavert a jeho tým specialistů kolem vědce Jakuba Staszaka-Jirkovského, který v americkém Denveru zkoumá biologicky aktivní fosfolipidy z českého doplňku stravy Ovosan. Ten už několik let užívají nejen onkologičtí pacienti na podporu imunitního systému. „Náš výzkumný tým objevil fosfolipid, který přímo aktivuje NK buňky, které pak napadají a likvidují nádory. Tento fosfolipid také vykazuje přímý protinádorový účinek. Aktivace NK buněk může ještě navíc zesílit účinky již existujících úspěšných imunoterapií, kterým bezpochyby patří budoucnost onkologické léčby. Výzkum Machavertu a jeho kandidáta na léčivo MP1000 je nyní ve fázi příprav na klinické testování. Máme potvrzenou protinádorovou účinnost, ale musíme zvládnout výrobu většího množství prototypu léku a také provést předepsané toxikologické testy. Testování na lidech by mohlo začít zhruba za rok a půl. Výsledný lék by měl pomoct u více než třetiny onkologicky nemocných. Pokud půjde všechno hladce, k prvním pacientům v klinické studii by se mohl lék dostat již v roce 2022,“upřesňuje nadějný český výzkum Dr. Jakub Staszak-Jirkovský, generální ředitel společnosti.

O tom, že má probíhající výzkum Machavertu budoucnost svědčí nejen fakt, že jsou investoři ochotni do této společnosti vložit svůj kapitál (do současné chvíli se jedná přibližně o 5,5 milionu amerických dolarů, tedy asi 125 milionů Kč), ale také skutečnost, že jim Univerzita Colorado svěřila i svůj vlastní protirakovinný výzkum a stát Colorado udělil Machavertu grant ve výši 250 tisíc amerických dolarů.

Češi se nejčastěji setkají s rakovinou kůže

Nejčastěji nově diagnostikovanou rakovinou v České republice (dle dostupných údajů za rok 2016[1]) jsou podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR kožní nádory vyjma melanomu. Díky prognosticky relativně příznivé povaze těchto onemocnění a včasné diagnóze je úmrtnost na tento typ zhoubných nádorů naštěstí velmi nízká. 

Další nejčastější diagnózu má v Česku na svědomí karcinom tlustého střeva a konečníku, zhoubné nádory prostaty u mužů, karcinom prsu u žen a nádory průdušnice, průdušek a plic. Velmi dobrou zprávou v tomto kontextu ale je, že Česko již není zemí s nejvyšším výskytem rakoviny konečníku a tlustého střeva na světě a s nejvyšší úmrtností na ni. Česká republika sestoupila v tomto hodnocení o pět příček níže. Tento pozitivní jev je odborníky přičítán zejména preventivnímu screeningu, díky kterému se podaří odhalit počínající karcinom v časném stádiu a úspěšnost léčby se zvyšuje.

Pomůže užitečný portál

Na českém internetu před pár měsíci vznikl nový informační portál Jaknarakovinu.cz, který poskytuje širokou škálu informací týkajících se onkologických onemocnění. Návštěvníci zde najdou články o nejnovějších poznatcích současného výzkumu, důležité informace týkající se prevence, články o tom, jak poskytnout co nejlepší psychickou podporu nemocným a jejich rodinám, a především co dělat, když člověk onemocní zhoubným nádorem. Web je průběžně aktualizován o nová témata, která mohou být pomocnou rukou v boji pacientů s tímto závažným onemocněním.

 

Autor: redakce

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek