_Štěně jako vánoční dárek - 6. díl
Nastávající maminka a zvíře, jde to k tobě? Může být zvíře pro probíhající těhotenství hrozbou?Na otázky posledního dílu našeho miniseriálu odpovídá gynekolog, porodník a genetik prof. MUDr. Pavel Calda, CSc., ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Pokud by se vám svěřila nastávající maminka s tím, že si k miminku chce pořídit ještě štěně, případně jiné domácí zvíře, jak byste na její slova reagoval?
Bral bych to jako skvělý nápad! Lidská a zvířecí mláďata se mají ráda!
I když si myslím, že je vhodnější mít k miminku odchovaného miláčka a ne si pořídit miminko a štěně zároveň.
Další věc je otázka, jaká rasa by k dítěti byla nejvhodnější. Říká se, že vhodný je třeba retriever, který se považuje za ideálního společníka dětí, protože si nechá téměř všechno líbit. Ale to je spíše otázka pro znalce psů, k těm se já nepočítám. I když psa, jsme měli doma vždy.
Pro těhotné je rizikem celá řada nemocí přenosných ze zvířat na lidi. Které zvíře je z tohoto pohledu pro těhotné „nejrizikovější“?
Nevím, co všechno se dá doma chovat. Asi rizikový by byl podle mne třeba krokodýl nebo nějaký had, který by si řečeno s nadsázkou mohl chtít dát dítě ke svačině.
Jinak, co se hygieny týče, tak platí slova mojí babičky, která kdysi na adresu našeho bernardýna prohlásila: „Od té doby, co máme doma Barnabáška, tak je hygiena ta tam ,“
Ale na druhé straně, je třeba si uvědomit, že děti lezou po zemi, všechno olizují. Z tohoto pohledu je snaha o zachování čistoty v domácnosti, kde se chovají zvířata docela opodstatněná.
Hrozí nějaké zdravotní nebezpečí v případě psů?
Nemyslím si, že by byli rizikovější než ostatní zvířata. Jistá míra hygieny je ale samozřejmě vždy na místě. Mnoho chorob se přenáší tak, že se původce musí dostat do zažívacího traktu, to je případ žloutenky či toxoplazmózy, ale tomu jde zabránit důsledným mytím rukou a potravin.
Kdy je těhotenství a zdraví vyvíjejícího se plodu nejnáchylnější?
Záleží na typu nákazy, ale obecně platí, že v průběhu těhotenství se plod může nakazit kdykoliv. Z pohledu vývoje plodu je nejrizikovější první trimestr.
Z praxe vím, že se hodně nastávajících maminek zajímá o toxoplazmózu. Toto parazitární onemocnění se přenáší špinavými rukami, nemytým ovocem a syrovým masem, přičemž oocysty se nacházejí v trusu kočkovitých šelem. Toto onemocnění pro těhotnou představuje riziko. Nebezpečí však souvisí s primoinfekcí a k té u většiny žen dochází dávno před těhotenstvím. Pokud ne, tak primoinfekce v těhotenství může znamenat riziko pro vyvíjející se plod, ale ne vždy se infekce přenese z matky na plod.
Myslíte si, že pes a děti k sobě patří?
Ano, my jsme doma psa měli vždy…vzpomínám si, třeba na kokršpaněla, který mě pokousal, když jsem ho tahal za ocas, pak jsme měli už vzpomenutého bernardýna a potom samé oříšky. Moje děti také vyrůstaly se psy a myslím, že by neměnily.
Jediný problém je dnes u rodin, které musí měnit bydliště spolu se zaměstnáním nebo se dokonce stěhují do různých zemí, pak je to s domácími mazlíčky složitější a tam bych jejich pořízení, už z čistě lidského hlediska a zodpovědnosti člověka vůči zvířeti rozmluvil.
Toxoplazmózu člověk může chytit od kočičích šelem, pro těhotné by byla
nebezpečná primoinfekce.
Foto nahoře: Moravia Lord
Foto dole archív
Čtěte také: