_Šperky pro nejmenší…ano či ne? Poradíme s výběrem

Datum publikace: 02.10.2018

Zlaté či platinové šperky se zdráháme malým dětem pořídit. Bývají cenově náročné a představa, že při první tréninku malá princezna ztratí zlatou náušnici, je nemilá. O levné bižuterii, která je často zdraví nebezpečná, rozumný rodič snad ani nepřemýšlí. Dobře z rozvahy vychází stříbro – je cenově dostupné, elegantní i hravé a zaujme i oko malého špunta.

Pozor na to, co nosíte v uších

Náušnice ze zlata a stříbra jsou bezpečné a v tuzemsku je dost tradičních českých značek a výrobců, u nichž se nemusíte bát o kvalitu a pravost ryzích kovů. Ovšem zbystřete, pokud chcete pro děti nakoupit na neznámém zahraničním webu či v náhodně navštívených zemích - hlavně v sezónních rekreačních a přímořských rezortech. Puncovní odpovědnost místních řemeslníků je na různých kontinentech a v různých zemích velmi různá. Nejednou se našim turistům stalo, že zlatý prstýnek dovezený z Balkánu či z Orientu měl ke drahému kovu dost daleko.

Ještě horší je to s bižuterií, ať už koupenou u nás v neznačkových obchodech či na eshopech.

Česká inspekce životního prostředí zjistila, že každý šestý bižuterní výrobek představuje zdravotní riziko. U nestandardní bižuterie, která se občas tváří jako ryzí zlato či stříbro, se z těžkých kovů v nadlimitní míře objevují nejčastěji nikl, olovo a kadmium. Jak víme ze školních lavic, je naše pokožka „propustná“, takže se přes ni dostávají tyto jedy do našeho organismu, kde mohou způsobit kožní problémy, genetické mutace i rakovinové bujení. Nejčastějším výrobcem takové bižuterie je východní Asie. A k nám se mohou dostat tyto produkty nejen přes eshopy, ale i přes globální prodejce a řetězce – a nejčastěji tržiště.

Důvěřuj, ale prověřuj

Ideální je mít svého výrobce šperků  v regionu, tzv. „za humny“. Abyste si mohli ověřit jeho výrobní historii, ohlasy a reference ostatních, jeho výrobní standardy, ocenění či kritiky. Renomovaní šperkaři dokážou nabídnout svým zákazníkům různé výhody, značky a záruky kvality i speciální servis. Nabízejí konkrétní kontakty na sebe - na svoji dílnu či fabriku, a to na obalech a kazetách výrobků, u prodejců i na sociálních sítích. Neschovávají se za značkou EU či PRC.

Budete překvapeni, že i čeští šperkaři nabízejí zcela neotřelý design a kvalitu – a to i pro děti a školáky. Jejich výrobky vás ohromí hrou barevných krystalů a kabošonů, jemným filigránským zpracováním, florálními a exotickými motivy, symbolikou, lehkostí a nadčasovostí a nápaditostí.

Jak se o stříbro starat?

Stříbro je obecně křehké a měkké, ale to šperkařské, ze kterého se vyrábí náušničky, řetízky a přívěsky prochází různými úpravami, aby v nejvyšší míře dokázalo odolat mechanickému poškození nebo černání. „Stříbrné šperky uchovávejte vždy odděleně od jiných ozdob,“ radí Michal Kotyza ze společnosti Moshna a dodává: „Stříbro je náchylné k černání povrchu, což je vyvolané oxidací na vzduchu či příliš kyselým PH faktorem naší pokožky a vylučovaného potu. Čištění provádějte pomocí speciálních roztoků, hadříků či vat na čištění stříbra nebo přímo u výrobce. Lidové rady mohou fungovat, ale v některých případech mohou šperk i poškodit.“

Škodlivé mohou být i kosmetické přípravky - krémy, tělová mléka, šampony, balzámy atd. Špatný vliv má na stříbro i chlor z bazénů či minerální prameny. Kvalitní stříbrné šperky jsou antibakteriální a alergicky neutrální, ovšem je třeba o ně náležitě pečovat, aby vám vydržely celý život.

redakce

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek