_Spánek dítěte lze ovlivnit

Spánek dítěte lze ovlivnit
Datum publikace: 15.10.2014

Všichni rodiče někdy na vlastní kůži poznají, co je to bezesná noc. Jsou ale i tací, kteří kvůli nespavosti dítěte úplně zapomenou na to, jaké to je se někdy vyspat. V mnoha případech nespavost dítěte vede k naprostému vyčerpání rodičů, zejména matky, ke konfliktům, až rozkladu rodiny.

 

Existují nějaké rady, jak dítě naučit spát?

S probdělými nocemi je spojeno prořezávání zoubků, bolení bříška a všechna onemocnění, s tím žádný z rodičů nic nenadělá a jediným řešením je toto náročné období překlenout. Část dětí ale propláče celé noci bez toho, aby je něco trápilo. Jsou nakrmené, přebalené, zdravé, nic jim nechybí a přesto pláčou. Mnohdy je to tím, že je rodiče „nenaučili“ správně spát.
„První měsíce života je spánek dítěte určován rytmem krmení. Pokud má hlad, probudí se a pláčem dá najevo, že je čas jíst. Když je nakrmené a přebalené, po chvíli zase spokojené usíná.
Mezi třetím až šestým měsícem věku, se dětský spánek mění a začíná se vytvářet spánkový rytmus, který se soustřeďuje na delší noční úsek. A právě v této době rodiče mohou spánek svého dítěte v mnohém ovlivnit,“ vysvětluje dětská neuroložka docentka MUDr. Iva Příhodová ze spánkové laboratoře Neurologické kliniky VFN v Praze.
Pokud má dítě dobře spát, je třeba u něj vytvořit režim, který mu dá jasný signál, že se blíží doba „velkého spánku“. Tímto signálem bývá často koupání, po němž přijde krmení a následně uložení dítěte do postýlky.
„Chybou je, pokud rodiče dítěti k usínání začnou vytvářet nepřirozené podmínky, které následně dítě začne vyžadovat,“ dodává lékařka.
Mezi tyto podmínky patří vytváření různých uspávacích rituálů, či nepřirozeného omezování běžného provozu rodiny.

Jak by měly vypadat ideální podmínky pro usnutí miminka

  • dítě by mělo spát stále na jednom místě
  • dítě by mělo mít svou postýlku
  • postýlka by měla být na klidném, vyvětraném místě, místnost by neměla být přetopená, ani příliš chladná
  • dítě by mělo být do postýlky ukládáno nakrmené a přebalené
  • dítě by mělo chodit spinkat v přibližně stejnou dobu
  • rodiče by dítě do postýlky měli dávat ještě bdělé, nikoli už spící, to proto, aby se naučilo usínat bez přítomnosti rodičů, například jen s pootevřenými dveřmi do vedlejšího pokoje, kde rodiče jsou. 

Je-li dítě odmalinka vedeno tímto způsobem, je předpoklad, že si vytvoří správné návyky a bude bez problémů usínat a dobře spát. „Pokud rodiče dítě naučí nějakému zlozvyku při usínání, je velmi těžké tento návyk měnit. Poučení o spánkovém režimu dítěte by měl rodičům poskytnout dětský lékař během pravidelných kontrol. Zrovna tak by pediatr měl dát základní rady k řešení již vzniklých potíží,“ doplňuje MUDr. Iva Příhodová.

Když dítě nespí

Existuje ale část dětí, kde žádné rady nepomohou, Rodiče se snaží, dodržují pokyny a rady lékařů a dítě stále celou noc probdí a zbytek rodiny s ním. „V těchto případech jde o spánkovou poruchu, nikoli o to, že by rodiče někde udělali chybu. Praxe i studie ukazují, že spánkovými poruchami trpí častěji děti, u nichž se později projeví různé poruchy chování, úzkosti, agresivita a poruchy pozornosti. Z toho důvodu se doporučuje problém s nespavostí malých dětí řešit. I v tomto případě by se rodiče nejprve měli obrátit na dětského lékaře, který doporučí postup, případně na některé specializované pracoviště, které se zabývá léčbou poruch spánku u dětí,“ uzavírá lékařka.

Diskuze ke článku
Vloženo: 17.06.2022
Jsem ráda, že nemám takovéhle pediatra. Tyto doporučení jdou naprosto v rozporu s poznatky vývojové psychologie. Navíc nejsou jakékoliv důkazy, že by tyto ,,zvyky”byly jakkoliv propojené s lepším spánkem do budoucna. Na co ovšem důkazu je mnoho, jsou benefity usínání u kojení, odpovídání na potřeby dítěte a bezpečný (!) spánek s rodiči. Pediatři by měli u článku a v práci zůstat u své profese a do takových věcí se vůbec nemíchat, paní na toto téma zjevně není edukovaná, mluví jak spánkový trenér. Dokud není zdravotní problém, není třeba se do výchovy rodičů míchat. Navíc tohle dítěti tak max. ublíží, než jakkoliv prospěje. A nazývat přirozené chování ,,zlozvyky”… Ach jo. Opravdu velmi špatný článek.
Vložit nový příspěvek