_Jak chránit dětskou pokožku před sluníčkem

Jak chránit dětskou pokožku před sluníčkem
Datum publikace: 22.04.2012

Dohněda opálené dítě bývá pýchou mnoha maminek. Málokterá si při pohledu na své opálené dítě ale uvědomí, že slunění v dětství má přímou souvislost s rozvojem agresivního kožního nádoru melanomu.

Dětská pokožka je velmi citlivá a velmi vnímavá k působení UV záření. „Pokožka dětí není plně vyzrálá a vyvíjí se. K plnohodnotné produkci pigmentu a dozrání imunitního systému kůže dochází u dětí starších dvou let, do té doby, je pokožka pigmentovaná jen velmi slabě,“ vysvětluje MUDr. Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Nejčastěji jsme na sluníčku v dětství

Studie ukazují, že až 80 procent z celoživotně přijatého množství UV záření přijmeme v dětském věku. Děti jsou slunečním paprskům vystaveny při mnoha hrách, při koupání, při každém pobytu venku a v přírodě a později i během mnoha sportovních aktivit.
„Dětský věk je velmi rizikovým obdobím z pohledu rozvoje zhoubného nádorového bujení kůže později v dospělosti. To souvisí především s tím, že složka UVB záření je prokazatelným karcinogenem, to znamená, že množství času stráveného na sluníčku znamená úměrné zvýšení rozvoje melanomů a dalších kožních nádorů,“ dodává lékařka.
Kromě toho, nadměrné sluneční záření dopadající na nechráněnou pokožku způsobuje vážné poškození kůže v podobě popálenin druhého stupně, pro které je typická tvorba puchýřů. Tato poškození tkání pokožky jsou rizikovým faktorem pro vznik melanomů.

Jak se chránit?

Pobytu na sluníčku se zcela vyhnout nelze. Proto je nutné vědět, jak citlivou pokožku dětí (ale i dospělých) před škodlivými slunečními paprsky ochránit.
Jednou z možností je používání přípravků s UV filtrem, ty jsou v současné době tři typy.
Přípravky na fyzikální bázi (někdy bývají označovány jako minerální clona) obsahují pevné mikročástice, které odrážení sluneční záření zpět do prostoru. Jejich výhodou je, že nepronikají do hlubších vrstev pokožky a nebývají tak příčinou alergických reakcí. Naopak nevýhodou je, že na pokožce po nanesení mohou zanechávat bílé stopy a hůře se roztírají.
Druhá ochrana před UV zářením je na chemickém principu. Tyto přípravky v pokožce absorbují UV záření a přeměňují ho na jiný druh energie, nejčastěji na teplo. Přípravky na chemické bázi musejí po nanesení proniknout do hlubších vrstev pokožky, účinkují proto až 30 minut po aplikaci. Tím, že pronikají do kůže, mohou pokožku dráždit a způsobovat alergické reakce.
Přípravky s vysokou UV ochranou mohou kombinovat obě metody.
Aby byly ochranné přípravky účinné, je nutné, aby byly na pokožku naneseny v dostatečné míře- tj.  2 mg/cm2.

Titanové oblečky

Pro malé děti a lidi se světlou pokožkou je řešením ochrany před sluníčkem i používání speciálních ochranných oblečků. „Tyto obleky jsou z vláken obohacených oxidem titanu a jsou téměř stoprocentní ochranou před UV zářením. Vhodné jsou proto nejen pro malé děti, ale i pro lidi s poruchou pigmentotvorby, například lidi s albinismem. Výhodou těchto oblečků je to, že je možné se s nimi bez problémů koupat,“ radí MUDr. Monika Arenbergerová. 

Tabulka označení

  • Faktory s nízkou ochranou     6 a 10
  • Faktory se střední ochranou   15, 20 a 25
  • Faktory s vysokou ochranou  30 a 50
  • Faktory s velmi vysokou ochranou    50+

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek