_Sex výsledky gynekologického vyšetření nezkreslí, výplachy ano

Sex výsledky gynekologického vyšetření nezkreslí, výplachy ano
Datum publikace: 08.04.2015

O tom, co všechno může zkreslit gynekologické vyšetření, mezi lidmi koluje celá řada vtipů a mýtů. Nejznámější je asi ten, že v předvečer vyšetření žena nesmí mít sex…

 

Není příliš okolností, které by mohly změnit výsledky gynekologického vyšetření, cytologie či bakteriálního vyšetření. „Běžný pohlavní styk nikterak výsledky jmenovaných vyšetření neovlivní a nezmění,“ říká gynekolog profesor MUDr. Pavel Calda CSc z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Problémem by mohl být nechráněný pohlavní styk s partnerem trpícím některou z pohlavně přenosných chorob. V tom případě ale nejde pouze o to, že by takový pohlavní styk nějak ovlivnil výsledky laboratorních vyšetření, ale především o to, že žena riskuje své zdraví a vystavuje se riziku získání pohlavně přenosné choroby.

Výplachy před vyšetřením neprovádějte

V lékárnách je volně ke koupi řada přípravků určených k poševním výplachům s protizánětlivými, antimykotickými a dezinfekčními účinky, které jsou určeny k okamžitému domácímu použití. V případě použití těchto přípravků několik hodin před vyšetřením, mohou být výsledky laboratorních vyšetření zkresleny.
„Výplachy těmito roztoky mohou krátkodobě měnit pH poševního prostředí a mohou změnit bakteriální osídlení pochvy. To může být zásadní problém zejména v okamžiku, kdy žena přichází do ordinace proto, že trpí vaginálním výtokem a je třeba najít původce těchto problémů, aby mohla být zahájena odpovídající léčba,“ říká lékař.
Problémem samozřejmě jsou i výplachy roztoky připravovanými podomácku, například octovou či slanou vodou. U těchto roztoků navíc vzniká riziko, že vážně poškodí sliznice pohlavních orgánů.
Vhodné není ani vytírání pochvy genciánovou violetí.

Pozor na samoléčbu výtoků

Vaginální výtoky mohou značně znepříjemnit život. Některé způsobují svědění, jiné pálení až řezání. Většina žen proto doma má nějaké volně prodejné vaginální tablety či globule, které může v případě potřeby ihned použít. Takto zahájená samoléčba samozřejmě může přinést rychlou úlevu, ale opět může být tím, co komplikuje stanovení diagnózy a terapie. „Špatně zvolená samoléčba může zcela změnit obraz probíhající infekce. Může potlačit její průběh, a naopak, může jej i zhoršit. To samé platí i o lécích, které byly na předpis doporučeny někomu jinému. Příznaky různých poševních infekcí jsou si podobné, přestože se jejich původci liší. Pokud jedné ženě při výtoku pomohl lékařem předepsaný lék, neznamená to, že nutně musí zabrat i druhé ženě,“ varuje lékař.

Jak se na gynekologické vyšetření nachystat?

„Nějaká zvláštní příprava před běžným gynekologickým vyšetřením není nutná. Stačí běžná hygiena. V případě vyšetření během těhotenství by žena s sebou měla mít těhotenskou průkazku. Pokud lékař bude mít nějaký zvláštní požadavek, například donesení vzorku moči, sdělí jej při poslední kontrole,“ uzavírá profesor Calda.

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek