_Šestá dětská nemoc v těhotenství

Šestá dětská nemoc v těhotenství
Datum publikace: 18.02.2015

Šestá dětská nemoc patří mezi nejčastější onemocnění dětí do tří let věku. Pokud člověk nákazou neonemocní v dětství, může se jí nakazit kdykoli později, ženy například v době probíhajícího těhotenství.

Protilátky proti šesté dětské nemoci má asi devadesát procent dospělé populace, zbylých deset procent protilátky nemá, to znamená, že nemoc ještě neprodělali. „Onemocnění zanechává dlouhodobou imunitu, člověk jím tak onemocní pouze jedenkrát za život,“ uvádí MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.

Co je šestá dětská nemoc

  • Toto onemocnění se řadí mezi nejčastější dětská infekční onemocnění.
  • Jeho původcem je herpesvirus 6 (HHV6), případně herpesvirus 7 (HHV7).
  • Nemoc se snadno šíří v dětských kolektivech.
  • Infekcí může onemocnět i dospělý, který nemoc ještě neprodělal.
  • Hlavními příznaky onemocnění je vysoká teplota (38°C-39°C) a červená vyrážka na trupu a končetinách. Vyrážka nikdy nezasahuje do obličeje.
  • U dětí může nemoc probíhat bezpříznakově, pouze se objeví teplota.
  • U větších dětí a dospělých nemoc může připomínat mononukleózu.

 

Šestá dětská nemoc v těhotenství

Šestou dětskou nemocí samozřejmě může onemocnět i nastávající maminka, pokud nemoc někdy v minulosti již neprodělala. „Nákaza většinou těhotenství neohrozí. Problémem by mohla být vysoká teplota, která onemocnění doprovází. Pokud těhotná žena má podezření, že onemocněla šestou dětskou nemocí, nebo se u ní náhle objeví vysoké teploty, je vhodná rychlá konzultace s ošetřujícím praktickým lékařem či gynekologem, který navrhne další postup, a doporučí léčbu s ohledem na probíhající graviditu,“ radí lékařka.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek