_S opalováním to v době těhotenství moc nepřehánějte. Důvodů je několik…

S opalováním to v době těhotenství moc nepřehánějte. Důvodů je několik…
Datum publikace: 11.07.2016

Léto je tady, a s ním i doba dovolených, cestování, sluníčka a chytání bronzu. V době těhotenství je však třeba si opalování dávkovat pomalu, a jen v malých dávkách. 

 

To, že sluneční paprsky urychlují stárnutí pokožky a způsobují rakovinu kůže, dnes už nikoho nepřekvapí. I tak je ale stále mnoho žen, které touží po opálené pleti a vyhledávají solária a intenzívní sluneční záři v době letních měsíců. Mnohé z nich si opalování nechtějí odpustit ani v době probíhajícího těhotenství. Z pohledu zdraví však dělají velkou chybu.

Proč si v těhotenství odpustit opalování

Portál babycentre.co udělal přehled důvodů, proč by se těhotné maminky měly vyhnout opalování. Zde přinášíme stručný výtah všech jejich doporučení.

Rakovina kůže se nevyhýbá ani těhotným

Rakovina kůže je onemocnění, k jehož rozvoji může dojít kdykoli během života, to znamená i během těhotenství. Opalováním a působením UV záření na pokožku může dojít k aktivaci nežádoucích procesů, a to i v době probíhajícího jiného stavu. 

Opalování snižuje množství kyseliny listové

Opalování snižuje hladinu kyseliny listové v těle. A to může být v době plánování miminka a začátku těhotenství problém. Nedostatek kyseliny listové v době početí a začátku těhotenství totiž souvisí se vznikem vrozených vývojových vad jako je rozštěp páteře a podobně.

Sluneční paprsky a alergie kůže

Opalování v těhotenství může způsobit kožní problémy. Je to tím, že je pokožka v době gravidity citlivější než jindy, a sluneční paprsky tak mohou způsobit alergii, svědivou vyrážku atd.

Pozor na vznik pigmentových skvrn

V těhotenství vlivem hormonů dochází ke změnám, které vedou ke vzniku nepěkných pigmentových nerovností a skvrn. Opalování vznik těchto skvrn ještě podpoří. Výsledek pak může být kůže s mnoha hyperpigmentovými skvrnami.

Dehydratace organismu a přehřátí

Dlouhodobý pobyt na sluníčku může způsobovat dehydrataci, té se samozřejmě dá zabránit pravidelným příjmem tekutin. Větší problém ovšem v době těhotenství může být přehřátí, úžeh a úpal. Zvýšená tělesná teplota, nevolnost a další obtíže mohou vést k nepříjemných a zbytečným komplikacím těhotenství a mohou ohrozit zdravý vývoj plodu.

(Foto: freedigitalphotos.net)

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek