_Rýma umí hodně potrápit
Každý jsme někdy prodělali rýmu a víme, co to znamená mít ucpaný noc. Úplně stejně trápí rýma i naše děti. Nemohou se pořádně nadechnout, v noci špatně spí, bývají také proto častěji unavené. Rýma spolu s kašlem patří mezi nejčastější onemocnění dětí i dospělých.
Rýma je ve skutečnosti zánět sliznice dutiny nosní. Jedná se o akutní, infekční onemocnění dýchacích cest, většinou způsobené viry (odborně se též nazývá respirační viróza). Kromě nosu postihuje také hltan.
S rýmou souvisejí i další nepříjemné příznaky například škrábání a pálení v krku, zahlenění hrdla, kašel nebo bolest hlavy. Všechny tyto projevy bývají známkou běžného nachlazení. Někdy se může přidat ještě i zvýšená teplota. Nachladit se děti mohou především v podzimních a zimních měsících.
Jak se projevuje?
Rýmu doprovází několik příznaků:
- zvýšené hlenovité vyměšování z nosu
- porucha nosního dýchání – zhoršuje se průchodnost nosu až k úplnému ucpání
- porucha čichu
- nucení ke kašli – při rýmě stékají hleny do nosohltanu a dýchacích cest a dráždí ke kašli
- kýchání
- slzení
- příznakem může být i sucho v ústech
Pokud má vaše dítě rýmu, počítejte s tím, že se nebude několik dní cítit dobře. Při rýmě má překrvenou a oteklou sliznici v nose, která může pálit, což může způsobit bolestivé smrkání. Děti nemohou dýchat, v noci špatně spí a kromě ucpaného nosu je budí také sucho v ústech. To proto, že ucpaný nos nutí „dýchat pusou“ a ústní dutina se tak rychle vysuší. V noci také můžete slyšet, jak vaše dítě kašle. To proto, že mu rýma stéká do nosohltanu, kde ho dráždí.
Jak ji léčit?
Léčba rýmy se v podstatě skládá ze dvou částí – celkové a lokální léčby. Celkovou léčbu bychom také mohli nazvat medikamentózní. Vzhledem k tomu, že rýma je vlastně zánět, můžete dítěti podat protizánětlivé léky a léky s obsahem paracetamolu či ibuprofenu, které působí dobře i na srážení teploty. Vykašlávání a rozpouštění hlenů napomůžou třeba tzv. mukolytika. Ohledně použití konkrétního léku je však vždy lépe poradit se s dětským lékařem.
Ke zmírnění ucpání nosu použijete nosní sprej nebo kapky
Nosní sprej či kapky mohou zmírnit ucpání nosu. Nosní sprej se používá velmi snadno. Před jeho použitím nechte potomka vždy důkladně vysmrkat. Poté sejměte ochranný kryt rozprašovače a držte lahvičku ve svislé poloze. Nástavec spreje vsuňte nemocnému opatrně do nosní dírky a jednou stiskněte. Vysvětlete dítěti, že při stisku by mělo vdechnout nosem a poté vydechnout pusou. To samé opakujte u druhé nosní dírky.
Léčebný režim nachlazeného dítěte má svá specifika
Důležité je samozřejmě, aby nemocné dítě dodržovalo klidový režim. Věnujte zvýšenou pozornost také tomu, aby mělo dostatečný příjem tekutin a dostávalo stravu bohatou na vitamíny. Snadnějšímu dýchání napomáhá zvlhčování vzduchu v místnosti. K tomu jsou určena zvlhčovadla na topení nebo elektrické zvlhčovače vzduchu, pokud je nemáte, dejte alespoň mokrý ručník přes topení. K uvolňování hlenů pomáhá také inhalace.
Zdroj: VZP
Čtěte také:
- Teplotu do 38,5°C není nutné nějak srážet, pomáhá organismu s uzdravením
- Zánět středouší, vše co by rodiče měli o nemoci vědět
- Pneumokoky mohou u dětí způsobit i smrt
- Chlor z bazénu může být příčinou rozvoje astma
- Vakcína proti chřipce je na českém trhu dostupná. Očkovat je možné až do začátku chřipkové epidemie
- Zánět Eustachovy trubice? Pozor, aby nepřešel v zánět středního ucha, hrozí i hluchota
- Zimní úrazy dětí? Na tohle si dejte pozor