_Rakovina prsu a mýty, které vás matou
Kolem rakoviny prsu mezi ženami koluje mnoho rad, varování i mýtů. Co je pravda, a co pravda není?Redakce ABCtěhotenství se za vás zeptala prof. MUDr. Jana Daneše, CSc., přednosty Radiodiagnostické kliniky VFN a 1. LF UK a vedoucího Mamodiagnostického centra v Berouně.
1. Rakovina prsu se týká jen žen, muži tímto onemocněním netrpí.
I u mužů se rakovina prsu vyskytuje, je však vzácná. Pro představu – zatímco u žen se objeví ročně přibližně 7 tisíc nových případů, u mužů je to kolem šedesáti. Žena tak má asi stonásobně vyšší riziko vzniku rakoviny prsu.
2. Rakovina prsu vznikne poté, co se žena udeří do prsu.
Není prokázáno, že by úraz prsu způsoboval rakovinu. Někdy se však po úderu do prsu rakovina prsu rychleji projeví. Důležité je, aby v případě přetrvávající bouličky v prsu po úraze šla žena k lékaři a na vyšetření, k vyloučení závažnější změny.
3. Rakovině prsu lze zabránit dlouhým kojením, ideálně v rozsahu dvou tří i více let.
Neexistuje žádná studie, která by prokázala možnost předcházení rakoviny dlouhodobým kojením. Na druhou stranu kojení jako takové a zejména větší počet dětí pravděpodobně lehce riziko snižuje. Ideální by bylo, kdyby ženy měly více dětí a první porod před 30. rokem věku.
4. Riziko rakoviny prsu zvyšuje používání tuhých deodorantů a antiperspirantů.
Jde jednoznačně o mýtus.
5. Ženy s malými prsy touto nemocí nejsou ohroženy.
Neexistuje žádná spojitost mezi velikosti prsů a rizikem vzniku rakoviny.
6. Žena mladší 35 let tímto onemocněním nemůže onemocnět, chrání jí její věk.
Výskyt rakoviny prsu je možný už od puberty a zvyšuje se s rostoucím věkem. Mladý věk tak rozhodně ženu stoprocentně nechrání.
7. Drobné bulky a cysty v prsu vždy vedou k rozvoji rakoviny a měly by být vždy preventivně odstraněny.
Drtivá většina bulek v prsu je způsobena nezhoubnými změnami bez vyššího rizika vzniku rakoviny, běžné a časté jsou změny hormonálně podmíněné. Cysty či jiné nezhoubné útvary se v dnešní době operují jen zcela vzácně. S každou bulkou, která nemizí v průběhu menstruačního cyklu, je však třeba jít k lékaři. Bez vyšetření (mamografie, vyšetření ultrazvukem) se většinou změny zhoubné a nezhoubné nedají spolehlivě odlišit.
8. Létání letadlem je rizikovým faktorem rozvoje tohoto onemocnění, letušky jsou dokonce vystaveny několikanásobně zvýšenému riziku rozvoje rakoviny prsu, než ženy z běžné populace.
V minulosti byla zaznamenána jedna studie, ve který prokázali lehce vyšší riziko u letušek a žen pracujících přes noc, pravděpodobně vlivem narušení spánkového rytmu. Další studie však výsledky nepotvrdily. Létání letadlem není v současné době považováno za významnější rizikový faktor vzniku rakoviny prsu.
9. Zdravá strava, málo masa a hodně zeleniny v jídelníčku, je dostatečnou prevencí rozvoje tohoto onemocnění.
Vyvážená strava je významná v oblasti prevence nádorových a civilizačních chorob, je možné ji určitě doporučit. To však neznamená, že by zdravé stravování zásadně chránilo ženu před rakovinou.
10.Vyšetření mamografem zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsu tím, že je žena během něj vystavena radiaci.
U moderních digitálních mamografů, které jsou u nás ve screeningových centrech, je dávka prakticky zanedbatelná. Přínos z možnosti zjištění malých vyléčitelných nádorů tak zásadně převažuje.
11. Nošení mobilních telefonů v náprsní kapse zvyšuje riziko rozvoje rakoviny prsu.
Nebyla zjištěna žádná souvislost mezi nošením a používáním mobilních telefonů a rakovinou prsu.
12. Rakovina prsu souvisí s nošením podprsenek s kosticemi a podprsenek typu PUSH-UP.
Toto tvrzení není pravdivé, neobjevila se kvalitní vědecká studie, která by toto tvrzení potvrzovala.
13. V době těhotenství a kojení nemůže dojít k rozvoji rakoviny prsu.
Bohužel také v době těhotenství a kojení se může rakovina prsu objevit, jako v jiných obdobích ženina života.
14. Za rozvojem rakoviny prsu stojí viry HPV, tedy stejné viry, jaké způsobují rakovinu děložního čípku. Pokud se nechám naočkovat proti rakovině děložního čípku, nemohu onemocnět ani rakovinou prsu.
Neexistuje žádná souvislost mezi rakovinou prsu a děložního čípku. Očkování proti virům HPV tedy před rakovinou prsu ženu neochrání.
15. Používání hormonální antikoncepce (tablety, náplasti apod.) výrazně zvyšuje riziko rozvoje tohoto onemocnění, lepší je tuto formu kontracepce vůbec neužívat.
Jde opět o mýtus. Hormonální antikoncepce výrazněji nezvyšuje riziko.
Čtěte také:
- Konizace-operace na děložním čípku
- Tři čtvrtiny nádorů prsu u nás nalezeno v nejnižším počátečním stádiu
- Diagnóza rakoviny prsu v těhotenství
- Menstruační cyklus ovlivňuje chuť ženy, touhu být atraktivní i potřebu nakupovat
- Co je lidský papilomavirus
- Nejčastější mýty o mamografickém vyšetření
- Preventivní mamografické vyšetření krok za krokem
- Genitální opar je pro lidi tabu. Bez pomoci lékaře riskujete