_Procházky při mrazivém počasí
Většina maminek se těší na to, až poprvé vyjede ven s kočárkem. Pokud se miminko narodí v zimních měsících, je třeba k procházkám přistupovat opatrněji.
Plánování vycházek v zimních měsících, kdy venkovní teploty klesají hodně pod bod mrazu, může být problém. Jak na ně?
Při -5°C zůstaňte doma
Pokud je maminka s novorozeným miminkem propuštěna domů během mrazivých dní, měla by pobyt venku omezit na co možná nejkratší dobu.
Pokud venkovní teplota klesne pod -5 °C, je lepší se vycházky vzdát.
Vyšplhají-li se teploty blíže nule, je možné, aby se maminka s kočárkem ven vydala. Vhodné je volit nejteplejší část dne. Při slunečných zimních dnech je však třeba dát pozor na inverze! Pozor také na silný a studený vítr. Délka vycházky by se měla řídit počasím a možnostmi dítěte. Ideální je začít s pár s minutami a posupně je navyšovat.
Jak obléknout
Při oblékání miminka do zimy je třeba si uvědomit, že novorozenec velice rychle prochladne. A to nejen kvůli zatím nedokonalé termoregulaci, ale i proto, že v kočárku leží a nehýbe se.
Základem dobrého oblečení do zimy je vrstvení. Čím víc vrstev, tím lépe. Na overálky a dupačky je tak dobré obléknout svetřík či mikinku. Další vrstvou je kombinéza, pak fusak a deka. Při sněžení, silném větru a velké zimě je fajn přes kočárek natáhnout ještě návlek na kočárek, nebo slídu.
Vzhledem k tomu, že velká část tepla utíká přes hlavu, je třeba nezapomenout i na čepičku a kapucku.
Samozřejmostí je i ochrana ručiček buď rukavičkami, nebo odepínacími návleky, které bývají součástí kombinéz.
Pozor na omrzliny
Specifikem dětské pokožky je vysoké množství vody a malá odolnost vůči poškození, a to i vůči tepelnému. Z těchto důvodů je pokožka dětí náchylnější ke vzniku omrzlin, než je pokožka dospělých. Riziko vzniku omrzlin navíc zvyšuje vlhkost.
Prevence vzniku omrzlin spočívá v ošetření pokožky mastným dětským krémem a v udržení jí v suchu, u malých dětí je vhodné dítě hodně „zachumlat“ do deky nebo fusaku. Jakékoli ublinknutí, ulpění slin, čaje či u větších dětí i různých „pitíček“ zvyšuje předpoklad omrznutí, proto je potřeba dítě kontrolovat a v případě potřeby ho rychle otřít a osušit mu pusinku.
Vhodné není ani překrývání obličeje šálou, jak to maminky často, zejména u větších dětí, dělají. Vzduch, který dítě do šály vydechuje, se sráží a kondenzuje na kapičky vody, které mohou ulpívat na pokožce a následně pod šálou namrzat.
Text vznikl ve spolupráci s MUDr. Antonínem Šípkem jr. z ÚBLG 1. LF UK a VFN