_Proč ženy žijí déle? Díky mitochondriím!
To, že se ženy dožívají vyššího věku než muži, není nic nového. Na zkrácení délky života mužů se podílejí úrazy, menší zájem o vlastní zdraví i podceňování prevence. Ale také mitochondrie. Kratší délku života mají muži prostě vrozenou.
Mitochondrie jsou obsaženy ve většině našich buněk, kde se podílejí na buněčném metabolizmu. Z hlediska délky života je pro nás podstatné to, že mají svou vlastní DNA. Mitochondriální DNA (mtDNA) je dědičná po mateřské linii a podle všeho je právě ona příčinou toho, proč se ženy v průměru dožívají vyššího věku než muži.
Co ukázaly octomilky
Vědci z Monash University v Austrálii svůj zájem zaměřili na výzkum mušek octomilek, u kterých sledovali jejich mitochondrie. A došli k závěru, že některé mutace v mtDNA ovlivňují rychlost stárnutí. „Překvapivé je, že stejné mutace nemají vliv na stárnutí žen, ale ovlivňují pouze stárnutí mužů,“ popisuje doktor Damian Dowling, který se studie zúčastnil.
Podle něj jsou mitochondrie příčinou vyšší délky života nejen u lidí, ale napříč celou zvířecí říší. „Všechna zvířata mají mitochondrie a tendenci přežívání samic nad samci je vlastní mnoha druhům, podle všeho za toto mohou i v těchto případech právě mitochondrie,“ dodává Dowling.
Změny vadí jen mužům
I když platí, že potomci získávají genetickou informaci od obou rodičů, kvalita mitochondriálních genů je „kontrolována“ pouze ze strany mateřské linie. „Pokud vznikne mutace poškozující matku, dojde vlivem evolučních kontrolních mechanizmů k její opravě, pokud vznikne mutace poškozující pouze otce, zůstává tato změna bez opravy. Během tisíců generací, kdy toto pravidlo platí, došlo k nahromadění mnoha mutací, které poškozují pouze muže a pro ženy jsou neškodné, a právě ony jsou příčinou toho, proč se muži dožívají nižšího věku ,“ vysvětluje Dowling.
Autoři studie uvádějí, že mají v plánu pokračovat ve své práci a že cílem jejich dalšího výzkumu bude hledání způsobu, jak negovat genetické mutace, které mužům „zkracují“ jejich životy.
Studie byla zveřejněna 2. srpna 2012 v časopise Current Biology.