_Proč se dítě v noci stále počůrává?
Proč se dítě v noci počůrává, když jeho vrstevníci už dávno spí bez plenek? Důvodů je celá řada. Opožděný vývoj i genetické dispozice.
Mnoho rodičů se ptá, proč se jejich dítě stále počůrává. Důvodů je více a s pravou příčinou by měl poradit lékař.
Příčiny nočního pomočování
Na vzniku pomočování se podílí celá řada okolností. Mezi hlavní příčiny patří:
1. Opožděné dozrávání centrálního nervového systému .
2. Poruchy regulace noční produkce moči.
3. Porucha funkce dolních močových cest.
4. Organické postižení.
5. Stres
6. Abnormální spánkové stereotypy.
7. Chybný mikční režim.
8. Genetické vlivy.
9. Dietetické faktory.
10. Alergie
11. Vliv léků.
Opožděné dozrávání centrálního nervového systému
Mezi prvním a druhým rokem věku dále dozrává schopnost vnímat pocit naplnění močového měchýře a zlepšuje se kontrola reflexů močení. Řídící vliv mozku dozrává do třetího roku věku dítěte. U řady dětí se daří odhalit některé známky až opakovanými cílenými dotazy, neboť denní symptomatologie (urgence, časté močení, přerušované močení) mohou být v projevech výrazně potlačeny.
Poruchy regulace noční produkce moči - poruchy sekrece antidiuretického hormonu (ADH)
Vliv kolísání sekrece moči vnoci v závislosti na produkci antidiuretického hormonu je pravděpodobně jedním z důležitých faktorů, způsobujících vznik nočního pomočování. Problémy může způsobovat nejen nedostatečná noční produkce , ale i snížená citlivost ledvin na ADH. U řady enuretiků se takto podáním syntetického analogu ADH dosáhlo významného zlepšení enurezy.
Porucha funkce dolních močových cest (DDMC)
Nejčastěji se setkáváme s relativně nezávažnými funkčními poruchami, podmíněnými špatným režimem močení a nesprávně navozenými reflexy močení. Daleko závažnější jsou případy dětí se skutečnými neurogenními poruchami, podmíněnými vrozenými vývojovými vadami a onemocněním nervového systému. S velmi komplikovanými funkčními vadami močových cest přicházejí také děti po zánětech mozku a míchy, epileptici či děti po dětské mozkové obrně. Zde je symptomatologie opět mnohem pestřejší a mikční obtíže mimo enurezu zahrnují časté močení, bolesti, obtížné močení, denní urgence (náhlé prudké, vůlí obtížně zvladatelné nucení na močení), těžkou inkontinenci noční i denní .
Organické postižení
Je často spojeno s komplikovanějšími formami enurezy, které jsou provázeny symptomatolgií s menším či větším podílem denních obtíží Vznikají často druhotně.
Infekce močových cest
Nacházíme ji často u dětí s náhle vzniklou sekundární enurezou obzvláště je-li doprovázena bohatší symptomatologií. I u dětí s primární noční enurezou je často pozitivní anamnesa uroinfekce - 50% dívek a 5% chlapců. Někdy je spojena s dysfunkcí močových cest. Nepříliš často mohou obdobné problémy souviset s močovými kameny. Nejčastěji se jedná o prostý zánět či infekce vzniklou v souvislosti s tzv.vezikoureterálním refluxem (zpětný návrat moči z měchýře do močovodů a ledvin).
Chlopeň zadní močové trubice
Vrozená porucha u chlapců, dobře známá mezi urology, způsobená blanitou přepážkou v močové trubici v oblasti prostaty, způsobující v nejtěžších případech již před porodem závažné městnání v močových cestách spojené s postižením ledvin nebo se může manifestovat v daleko mírnější podobě obtížemi s močením, často až v předškolním či raném školním věku. Mezi největší stesky postižených dětí patří kromě pomočování časté nucení na močení, slabý močový proud a urgence.
Zúžená močová trubice u dívek
Obdobně jako u chlapců s chlopní způsobuje oslabení močového proudu, které může být provázeno druhotně podrážděným močovým měchýřem s urgencemi a úniky moče.
Stres
Dnes již je dostatečně prokázaný vliv stresu na vznik většinou tzv druhotného (sekundárního) pomočování. U malé části pacientů má enureza jednoznačně psychopatologické pozadí (narození sourozence, rozvod rodičů, úmrtí v rodině, problémy ve škole atd.).
Abnormální spánkové stereotypy
Nočním pomočováním trpí zejména děti s mimořádně tvrdým spánkem Často rodiče popisují až somnambulní projevy, kdy dítě v polospánku odchází na WC a ve stejném stavu i močí a opět uléhá na lůžko. Enuretické epizody byly donedávna dávány do souvislosti s tzv. NREM fází spánku.V současnosti se nezdá být tento předpoklad zcela správný.
Chybný režim močení
Podílí se významnou měrou na vzniku a perzistenci celé řady dysfunkcí dolních močových cest. Zejména nerovnoměrné překotné uspěchané močení, s nedokonalým vyprázdněním a nekoordinovaným užitím břišního lisu, předržování moče, může v důsledku vést k poruše reflexů močení.
Chronická zácpa
Porucha funkce zažívacího traktu s dlouhodobou poruchou odchodu stolice způsobuje změnu anatomických poměrů v pánvi mající nepříznivý vliv na funkci močového měchýře a močové trubice.
Genetické vlivy
Pravděpodobnost postižení potomka stoupá s četností výskytu symptomu v rodině. Bylo prokázáno, že je postiženo až 45% dětí, u nichž trpí enurezou jeden rodič a 77% dětí, které mají oba rodiče enuretiky. Takto vidíme nezřídka vertikální přenos poruchy ve třech i více generacích. Časté je také horizontální postižení, kdy pomočováním trpí většina nebo všichni sourozenci z postižené rodiny.
DNA analýza u primární noční enurezy s familiárním výskytem prokázala postižení dlouhého raménka 13. chromozomu. Na vzniku tohoto typu pomočování se podílejí velmi pravděpodobně i další genetické poruchy .
Dietetické faktory
Nadměrný nebo nerovnoměrný přísun tekutin ve večerních hodinách, koncentrované ovocné (zejména citrusové) šťávy, minerální vody s vysokým obsahem CO2, dráždivá strava s vysokým obsahem solí a zvýšená spotřeba kofeinu a koncentrovaných čajů může přispívat k jejímu vzniku spolu s jinými etiologickými faktory.
Alergie
Podle některých literárních zdrojů se může podílet na vzniku nočního pomočování i alergie (potravinová).
Vliv léků
Vliv psychiatrické medikace má ve většině případů tlumivý efekt na aktivitu močového měchýře. Některé typy léků (Risperidon) naopak mohou vznik nočního pomočování spolupůsobit.
Zdroj: MUDr. Zdeněk Dítě, FEAPU, Urologická klinika VFN a 1.LF UK,TH klinika, Praha