_Modré oči sluší všem miminkům

Modré oči sluší všem miminkům
Datum publikace: 29.01.2012

Většina dětí přichází na svět s neutrální šedo-modrou barvou očí. Skutečná pigmentace se začíná projevovat kolem šesti měsíců života.

Barva očí je dána množstvím pigmentu melaninu obsaženého v oční duhovce (duhovka se nachází mezi rohovkou a čočkou). Ten je vždy hnědé až hnědočerné barvy. To co určí barvu oka – tedy barvu duhovky - je množství melaninu a jeho uložení v duhovce a způsob, jakým se od pigmentu odráží do oka vstupující světlo.
Pokud duhovka obsahuje hnědý pigment melanin na své přední i zadní straně, má duhovka hnědou barvu.  
Pokud duhovka obsahuje málo pigmentu, nebo ho nemá vůbec, vzniká zelená či modrá barva očí. Je to dáno tím, že světlo dopadající na duhovku se nelomí od povrchového hnědého pigmentu, ale prostupuje dál a lomí se až o šedá vnitřní vlákna duhovky. Výsledný odstín určuje hustota a uspořádání těchto vláken.
Vzhledem k tomu, že odstínů barev očí je velké množství, je tento vzorec možné chápat pouze orientačně. Jednotlivé barevné odstíny mohou souviset i s distribucí melaninu v duhovce, či přítomností jiných pigmentů.

Novorozenci mají neutrální barvu

Pokud se narodí dítě bělošské rasy, jeho duhovka tmavý pigment melanin téměř neobsahuje. Světlo dopadající do oka a odrážející se od vnitřních vláken duhovky tak vytváří neutrální šedo-modrou barvu duhovky, kterou všechny děti mají téměř shodnou.
Tak jak dítě roste a jeho oči jsou vystaveny slunečnímu záření, dochází v duhovce k postupné produkci melaninu, který pomalu začne měnit odstín duhovky (jde o podobný princip, jakým se vytváří odstín naší pleti).
Zhruba v šesti měsících věku začne být patrné, jakou barvu očí dítě bude mít, kolem jednoho roku by barva očí měla být zřetelná a ve třetím roce by oči měly mít konečnou barvu.

Barevné dědictví

Barva očí je dána geneticky. Není tak možné, aby se modrooký člověk během života stal hnědookým jen díky tomu, že bude často pobývat na sluníčku.
V současné době již známe přibližně 3 desítky genů, které mohou výslednou barvu očí ovlivnit. Barvu očí tak sice určují geny, které zdědíme po svých rodičích, ovšem mezi barvou očí rodičů a barvou očí potomka žádný přesný vztah být nemusí. Barva očí je z genetického hlediska totiž mnohem složitější znak, než jsme si dříve mysleli. Dříve tradované poučky o možné a nemožné barvě očí dítěte tak neplatí a rodiče se vždy musí nechat překvapit.

Text vznikl ve spolupráci  s MUDr. Antonínem Šípkem jr. z ÚBLG 1. LF UK a VFN  

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek