_Proč miminka škytají?

Proč miminka škytají?
Datum publikace: 04.11.2016

„Někdo na tebe myslí,“ říká se, když vidíte někoho škytat. V případě miminek, by těch myslících na jednoho malého tvorečka byla spousta. Miminka totiž škytají často.

 

Škytavku způsobuje rychlé spontánní stažení bránice. K těmto stahům dochází v důsledku dráždění bráničních nervů. Typický zvuk, který škytání doprovází, je způsoben rychlým uzavřením hlasivek. Tolik medicínského vysvětlení škytání.

Škytání u miminek

Škytání u miminek není projevem nějaké choroby, neohrožuje jejich zdraví, není překážkou v dýchání ani polykání. Jde o stav, který tak jak sám z čista jasna vznikne, tak také sám, zcela spontánně odezní.
Některá miminka škytání vůbec neřeší, škytají i ve spánku a nijak je to neznervózňuje. Část dětí, spíš těch větších, škytání rozčiluje, některé se mohou během škytání i vztekat.
Proč miminka tak často škytají, se přesně neví.
Některé teorie uvádějí, že škytavka je mechanismus, který usnadňuje odříhnutí miminek po jídle. 

Pár tipů, jak přelstít škytavku

Maminky většinou řeší, jak pomoci miminku, jak zabránit dalšímu škytání.
Jasný návod, který by vedl k tomu, že dítě přestane škytat, neexistuje. Přesto pár rad či doporučení, které u svého dítěte můžete bezpečně vyzkoušet, existuje.

  • Škytání může způsobit rychlé přijímání potravy. Pokud miminko saje příliš rychle, může dojít ke vzniku škytavky. Prevencí škytavky tak je snažit se dítě přimět, aby sálo pomaleji, nenechávat ho vyhladovět a spíše ho krmit častěji a po menších dávkách.
  • Jedna babská rada zní, že pokud dítě začne škytat během jídla, je dobré ho jemně poklepat po zádíčkách
  • Další babská rada doporučuje pošimrat dítě po chodidle, to dítě rozptýlí a škytání odezní
  • A známá rada pro dospělé je, že škytání zažene zadržení dechu
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek