_Případ tetanu z Brna potvrdil, že neočkovat je zbytečný risk

Případ tetanu z Brna potvrdil, že neočkovat je zbytečný risk
Datum publikace: 06.11.2019

Povinné očkování dětí patří v české společnosti mezi ta nejtřaskavější témata. Emoce rodičů na sklonku září rozjitřila zpráva, že brněnská fakultní nemocnice hospitalizovala dítě s tetanem. Tedy onemocněním, které by se u nás už vůbec nemělo vyskytovat. Jak je to možné? Tříletý chlapec nebyl proti tetanu očkovaný.

Povinné očkování dětí patří mezi nejúčinnější preventivní opatření, díky nimž se lékařům podařilo prakticky vymýtit infekční choroby, které ještě před pár desítkami let mohly mít závažné následky. Kromě tetanu, neboli strnutí šíje, mezi ně patří tuberkulóza, spalničky, dětská obrna, zarděnky nebo třeba žloutenka. 

To, že se u nás tato onemocnění téměř nevyskytují, ale neznamená, že by očkování proti nim bylo v dnešní době bezpředmětné. Naopak, vzhledem k volnému pohybu lidí a popularitě cestování je dnes více než kdy jindy snadnější se s nimi setkat, neboť seznam povinných vakcinací se napříč státy liší. A právě proočkovanost populace napomáhá tomu, že nemocných nepřibývá.

První očkování miminek u nás může proběhnout od 9. týdne věku dítěte. Jedná se o tzv. hexavakcínu,kombinovanou očkovací látku, která novorozence ochrání před šesti nemocemi naráz. Ve vakcíně jsou obsaženy očkovací látky proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae b. Rodiče pak mohou volitelně přidat i nepovinná očkování, mezi které patří třeba vakcína proti rotavirům.

Odpůrců očkování přibývá, na vině jsou i mýty

Podobně jako v západních zemích i v Česku přibývá rodičů, kteří své děti očkovat nechtějí. Očkování považují za zbytečný zásah do dětského organismu a pravidelnou vakcinaci označují za omezování osobní svobody. Odpůrci také často argumentují tím, že své potomky nechtějí vystavovat nežádoucím účinkům očkování. Patří mezi ně i matka chlapce z Brna, která se domnívá, že sama kvůli vakcíně onemocněla roztroušenou sklerózou.

Do rozhodování rodičů se bohužel často promítají nepodložené zprávy, polopravdy a často i rozšířené mýty o očkování, které ho zbytečně démonizují. Je sice pravda, že vakcinace s sebou může přinést alergickou reakci nebo vedlejší účinky, ty ale obvykle nebývají závažné a mají spíše dočasné trvání (bolestivé místo vpichu, zvýšená teplota apod.). Lékaři se obecně shodují, že vakcíny jsou bezpečné a s nežádoucími reakcemi na očkování se setkávají jen velmi vzácně.

Riskovat je zbytečné, myslí si lékaři

Proč očkovat děti? Odpověď není složitá. I když je naprosto pochopitelné, že rodiče nechtějí své děti zbytečně vystavovat zdravotním rizikům nebo negativním účinkům jakéhokoliv medicínského postupu. Ale praxe ukazuje, že mnohem větší riziko stále představují nemoci, proti kterým se očkuje, než samotná vakcinace.

I když rodiče na internetu mohou nalézt řadu znepokojivých až poplašných zpráv, žádné seriózní vědecké výzkumy prozatím nebezpečné vedlejší účinky očkování neprokázaly. Proto by rodiče k tomuto tématu měli přistupovat racionálně, důkladně si ověřovat informace a nenechat se strhnout módní antivax vlnou.

 

Komerční sdělení

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek