_Příliš brzo na sex?
Máte doma čerstvé miminko. Jenže: jste unavená, až běda. A manžel začíná toužit – po sexu. S vámi samozřejmě. Jenže právě milování je teď tím posledním, na co máte chuť, raději byste spala a spala. Kdy je vůbec možné se sexem po porodu začít a proč byste o svých pocitech, zda se vám chce či nikoliv, měla partnerovi říci?
Je to jednoduché: Partneři by měli sdílet své pocity, jen tak nemůže dojít k nedorozumění ohledně sexuálních potřeb. Že on by chtěl, vy ne. Bavte se o tom, na co máte náladu, pohlaďte svého partnera, dejte mu najevo, že vám na něm záleží. Pokud mezi vámi nevznikne komunikační bariéra, máte z poloviny vyhráno.
Po příchodu dítěte začnou frekvenci styků řešit prakticky všichni. Stejně jako otázku, kdy se sexem po porodu začít. Porodník, profesor Pavel Calda, z gynekologicko-porodnické kliniky u Apolináře informuje: „Po porodu probíhá šestinedělí, tj. období, kdy by se měly navrátit všechny změny způsobené těhotenstvím, včetně případných porodních poranění do předporodního stavu. Potom by neměl být problém s návratem k běžnému sexuálnímu životu."
Po zdravotní stránce byste tedy po šesti týdnech od porodu měla být připravena na návrat k běžnému sexuálnímu životu. Jenže to má háček. Tělesně možná ano, co psychicky? Co když vás ničí únava, strach o miminko, apod.? Pokud jsou vaše obavy velké, klidně si o nich popovídejte s kamarádkami, psychologem. Neřeknou vám ani jeden, co přesně máte dělat, ale nasměrují vaše úvahy správným směrem. Jak vysvětluje vztahový kouč, PhDr. Milan Šmíd: „ Vždy je dobré vypovídat se ze svých obav. Řešení problémů má každý uvnitř sebe, jen je důležité ho objevit. Možná nakonec zjistíte, že vaše obavy jsou vlastně zbytečné."
Profesor Calda dále dodává, že sex po porodu by rozhodně neměl být bolestivý. Nejsou zakázány žádné praktiky, ale měla byste se především velmi příjemně cítit, nedělat nic, do čeho se vám nechce. Podobný přístup by vám totiž sex znechutil na další měsíce, či roky.
Může se také stát, že si začnete myslet, že jste porodem ztratila chuť na sex už navždy. Není tomu tak. Profesor Pavel Calda vysvětluje: „Podobný stav je málo pravděpodobný. K výkyvům v pocitové oblasti může dojít, ale žena by se měla dostat do stavu, jaký byl před porodem během týdnů nejpozději měsíců. Pokud by problémy přetrvávaly, doporučuji konzultovat vaše pocity s gynekologem."
Otázkou, která ženy v šestinedělí a během kojení trápí je také to, zda mohou otěhotnět. Své dítě sice milují, ale být k tomu znovu gravidní? Ani náhodou. Proto možná nevědomě svého partnera odmítají. Jenže, jiné ženy naopak považují kojení za dokonalý a bezpečný způsob antikoncepce. Jak to je doopravdy? Profesor Calda uvádí na pravou míru: „Kojení sice zvyšuje hladinu prolaktinu, který blokuje ovulaci, ale kolísání jeho hladin během kojení nezaručí, že k ovulaci, tj. uvolnění vajíčka z vaječníku nemůže dojít. Kojení snižuje pravděpodobnost otěhotnění, ale zdaleka možnost otěhotnění nevylučuje. Proto hned po šestinedělí je vhodné rozhodnout se pro nějaký způsob spolehlivého plánování rodiny."
Z medicínského hlediska je sex velice zdravý, neodkládejte jej tedy na dobu, až …. A udělejte něco pro své zdraví. Třeba právě dnes.
Autor: Klára Kotábová