_Pozor na mobily. I batolata na nich mohou být „závislá“

Datum publikace: 14.02.2018

V dnešní době na nás z každého kroku hledí moderní technologie. Spousta lidí jim propadne a stává se na nich závislá. To bohužel neplatí jen u dospělých, ale také u dětí, které by nejradši trávily dlouhé hodiny s mobilním telefonem v ruce. Jak tomu předejít?

Z průzkumu, který byl v roce 2016 proveden na území České republiky, vyplynulo, že rodiče nejčastěji pořizují dětem mobily mezi osmi a deset lety. „Když se mobil dostane dítěti do rukou až v devíti nebo deseti letech, tak je to úplně optimální,“ uvedl pro abctehotenstvi.cz psycholog Petr Šobra.

Nepozornost a netrpělivost

Jenže řada rodičů „zprostředkuje“ svým ratolestem kontakt s mobilním telefonem o řadu let dříve. Třeba už v batolecím věku. „To se ale důrazně nedoporučuje. Souvisí to s vývojem lidského mozku, pro děti je totiž důležité nejprve se zorientovat v analogovém světě a až potom v tom digitálním,“ tvrdí důrazně Šobra, který jedním dechem dodal: „Mobily a tablety mají neuvěřitelně rychlou odezvu a děti neví, proč tomu tak je. Očekávají proto, že věci fungují v takovém tempu, ale to se v reálném životě nikdy nemůže stát. Proto pak děti mohou být nepozorné nebo netrpělivé.“

Zkuste knížky nebo leporela

Maminky a tatínkové si mobilními telefony často ulehčují život. Své děti tak zabaví a mohou se věnovat jiným záležitostem. „Jenže úplně stejně by měly fungovat knížky nebo leporela. Pasuje to i rozměrově. Ale problém je, že u toho rodiče musí vykládat…,“ poukázal psycholog Šobra.

A co třeba pouštění pohádek a písniček? Může aspoň tady posloužit mobilní telefon nebo případně tablet? „Video je o něco lepší, než když dítě samo ťuká na obrazovku. Pohádky jsou pořád menší zlo, než když na zařízení dítě pracuje. Stejně jako prohlížení fotek, ale dítě tím telefonem nesmí listovat“ tvrdí Šobra, podle něhož by ale děti okolo jednoho až dvou let neměly přijít s telefonem vůbec do styku.

Mimo dosah dětí

V dnešní době sociálních sítí je však téměř nereálné, aby si i malé děti nevšimly, že jejich rodiče používají mobilní telefony. Spousta dospěláků je navíc má jako nezbytný pracovní nástroj. I tady má ale Petr Šobra několik užitečných rad: „Nejlepší je mít na mobil vyhrazené nějaké místo, kam dítě nedosáhne. Telefonovat a psát zprávy je nejlepší třeba někde v pracovně. Pokud totiž děti vidí u rodičů mobil, tak ho chtějí taky. A to už hodně brzy.“

Taky můžete zkusit vytáhnout z krabice nějaký starý tlačítkový telefon a použít ho jako hračku. „Může to fungovat úplně stejně,“ uzavřel Šobra.

Autor: Petr Sobol


Petr ŠobraMgr. Petr Šobra

působí od roku 2011 jako ředitel psychologického centra Duhovka, které v rámci Duhovka group poskytuje poradenské, terapeutické a koučovací služby. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Pracoval v
Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Vede vlastní psychoterapeutickou praxi. Absolvoval systemicky zaměřený psychoterapeutický výcvik „Umění terapie“. Od roku 2015 spolupracuje s Akademií rodičovství.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek