_Poševní laktobacilóza

Datum publikace: 22.02.2013

Přestože laktobacily má většina žen spojeny s pozitivními účinky, jsou okamžiky, kdy tomu tak není. V tom případě mluvíme o poševní laktobacilóze.

Příčinou rozvoje této infekce je pomnožení tzv. dlouhých laktobacilů.
„Toto onemocnění nemá příliš dlouhou historii a poprvé bylo popsáno v roce 1994. Potíže, které nemoc doprovázejí, jsou velmi podobné příznakům jaké má vaginální mykóza. Jejich intenzita kolísá v průběhu menstruačního cyklu a největší intenzity dosahují 7-10 dní před začátkem menstruace, poté se stav spontánně mírně zlepší.
Přestože po menstruaci je stav často výrazně lepší, bez odpovídající léčby nikdy nedojde k vyřešení problému a potíže se stále opakují, případně i zhoršují,“ vysvětluje profesor MUDr. Pavel Calda, gynekolog ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Příznaky poševní laktobacilózy:

  • Svědění až pálení sliznice
  • Otok sliznic
  • Hustý bílý až krémový výtok
  • Bolest při pohlavním styku
  • Časté močení

 

Léčba poševní laktobacilózy:

„O laktobacilech se ví, že jsou velmi citlivé antibiotika, zejména penicilinové řady. Léčba tak spočívá především v antibiotické lokální terapii. Pokud je žena alergická na penicilin, je možné s úspěchem nasadit antibiotika s jinou účinnou látkou,“ popisuje profesor MUDr. Pavel Calda. 

Cytolitická vaginóza

 

 

Laktobacily jsou i příčinou cytolytické vaginózy. Její příznaky jsou velmi podobné kvasinkové infekci a poševní laktobacilóze a potíže se zhoršují v době po ovulaci (tzv. luteální fázi). Příčinou potíží je přemnožení „hodných“ laktobacilů v pochvě.
K léčbě se doporučují výplachy roztokem bikarbonátu sodného, které sníží kyselost poševního prostředí a zamezí rychlému množení laktobacilů, antibiotická léčba v tomto případě není třeba.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek