_Pomůcky, které usnadňují kojení...

Datum publikace: 31.05.2018

Buďme rády, že nežijeme v době, kdy jsme si mohly o pomocnících při kojení jen nechat zdát. Jsou tu pro to, aby pomohli, zjednodušili kojení. Bohatý sortiment navíc umožňuje vybrat si podle vkusu i finančních možností.

  • Kojící polštář

Všichni radí - nakoupit už během těhotenství. Polštář vám totiž zajistí pohodlí, odpočinek a komfort nejen při kojení. Budete za něj vděčná při bolesti zad, kyčlí i kloubů již v těhotenství. Polštáře se šijí v různých velikostech, tvarech a barvách. V nabídce jsou i kojící polštáře pro maminky dvojčat.

Při výběru se zaměřte i na výplň, která by vám měla vyhovovat. Nejčastěji jsou polštáře vyplněny kuličkovým mikrogranulátem či molitanovou drtí, která se dá podle potřeby doplnit. Cena kojících polštářů se odvíjí od kvality. Seženete tak polštář za stovky, ale i tisíce korun.

Zvažte i koupi poporodního polštáře na sezení, který chrání citlivá místa proti otlakům a bolesti při sezení.

  • Kojící podprsenky

Prsa, nejen před, ale i po porodu prochází velkými změnami, a v průběhu jednoho dne, jsou schopny změnit svou velikost i o několik čísel. Vhodným výběrem kojící podprsenky budou mít vaše prsa dostatečnou oporu a navíc si usnadníte i kojení.

Představa, že kojící podprsenka je bílá látková a nudná, je minulost. Na trhu jsou podprsenky vyztužené, krajkové, s potisky, sportovní i nevyztužené. Na první pohled nepoznáte, že jde o podprsenku kojící.

  • Prsní vložky

Nezbytnost v prvních týdnech kojení jsou prsní vložky. Absorbují odkapávající mléko, z prsů. Vkládají se do kojících podprsenek a jsou ochranou před nepříjemnými skvrnami na oblečení. Prsní vložky musí být co nejprodyšnější a jejich výměna včasná, ať předejdete množení bakterií.

Je jen na vás, zda si vyberete jednorázové či opakovatelně použitelné, pratelné vložky. Ty jsou většinou bavlněné, bambusové, nebo z ovčí vlny.

Pokud jsou vaše prsa bolavá a nalitá, pro jejich zklidnění můžete do podprsenky vložit termovložky, které použijete za studena. Pokud chcete stimulovat tok mateřského mléka pře kojením, vložky nahřejete. Prodávají se po dvou kusech s návleky.

  • Odsávačky 

I když většina porodnic odsávačku půjčuje, vzhledem k přenosu infekce je lepší si pořídit vlastní. Zapůjčená totiž nedokáže zajistit maximální bezpečnost a hygienu, která je při kontaktu s mlékem nezbytná. Některé maminky dokonce odsávačku ani nepotřebují, a tak s koupí čekají až po porodu.

Po odsávačce maminky nejčastěji sahají, když potřebují ulevit přeplněným prsům, stimulovat tvorbu mléka, nebo si vytvořit zásoby, pokud nějakou dobu kojit nemůže.

Na trhu jsou odsávačky elektrické a manuální. Od toho se odvíjí samozřejmě i cena. Zatímco manuální odsávačky seženete od dvou set korun, u elektrické si připlatíte i několik tisíc. 

  • Zásobníky na mateřské mléko

Odsáté mléko je potřeba v něčem uskladnit. Od toho jsou zásobníky na mléko. Buď můžete mléko skladovat v lahvičkách, v plastových sáčcích, nebo nádobkách.

Plastové zásobníky s odměrkou můžete použít i pro přípravu mléka sušeného. Některé pohárky s víčkem pak i na malou svačinku. Porostou tak s vaším dítětem.

  • Podpora kojení

Kojící čaje jsou užitečným doplňkem při kojení. Podporují tvorbu mléka, pozitivně ovlivňují jeho složení a působí příznivě i na zažívání kojence. Seženete je také v BIO kvalitě

Sirupy z bylinných směsí podporují tvorbu mléka a příznivě působí stejně jako čaje, na zažívání miminka. Sirupy obsahují přírodní sladidla a také vitaminy.

Autor: Michaela Móroczová


Fyzioterapeutka Ida Hurtíková pracuje se ženami ve všech obdobích jejich života. Dříve na gyn.-por. klinice U Apolináře, nyní v soukromé praxi. Věnuje se ženám s diagnózou funkční sterility, s bolestmi v oblasti pánve, s uro/gynekologickými problémy a také těhotným ženám. Více na www.somatherapia.cz.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek