_Pohyb v těhotenství
Dnes je zcela běžné, že jsou ženy zvyklé na pravidelný pohyb. Většina aktivních a sportovně založených žen se pohybu nechce vzdát ani v době jiného stavu. V zásadě není nutné se všemi aktivitami skončit. Spíše třeba zvolit takový druh pohybu, který respektuje jiný stav a ženám umožňuje kontrolovat se.
Pokud žena před otěhotněním vůbec nesportovala, je vhodné, aby svůj záměr konzultovala s gynekologem.
Nedoporučuje se cvičit během prvních týdnů těhotenství, ve dnech, kdy by jinak žena očekávala menstruaci a nevhodné je cvičení u rizikového těhotenství.
Obecně se uvádí, že začít s aktivitami by žena měla po ukončení prvního trimestru, který je z pohledu nechtěné ztráty těhotenství nejrizikovější.
Rovněž platí zásada, že jestliže těhotná žena po cvičení pocítí bolesti v podbřišku, tvrdnutí břicha, špinění či krvácení, měla by vyhledat pomoc svého gynekoga.
Nevhodné aktivity v těhotenství
Těhotné ženy by se měly vyhnout sportům jako je jízda na koni, bruslení, lyžování, tenis, squash, aerobik nebo terénní běh, při nichž jim hrozí riziko poranění.
Mezi sporty v těhotenství naprosto vyloučené patří aktivity s možností těžkých zranění či pádů (např. horolezectví, seskok padákem a bungee jumping), rizikem zhmoždění břišní dutiny (např. míčové hry), anebo zvýšeným nitrobřišním tlakem (např. cvičení na nářadí, silové sporty a sporty se zadržováním dechu). Také sporty, při kterých dochází k výpadům, otřesům, visům, dynamická cvičení typu kickbox, box, silové sporty jako je vzpírání a vrhy, a všechny namáhavé vytrvalostní výkony.
Každá žena při sportování musí vždy poslouchat své tělo, nikdy by se neměla přemáhat, neměla by cvičit do bolesti a s plným močovým měchýřem, vyvarovat by se měla extrémní námaze a přehřátí organismu.
Vhodné je dodržování pitného režimu během sportování, a to i v případě, že žena nepociťuje žízeň.
Nastávající maminky, které nebyly na pravidelný pohyb doposud zvyklé, je nutné předem upozornit na to, že těhotenství není správná doba na to, aby vše dohnaly. Začít cvičit by měly pomalu a postupně zátěž zvyšovat.
Doporučovaným pohybem v těhotenství je také plavání. Díky odporu vody dochází k nadlehčování těla, plavání působí účinně i na přetěžovaná záda a může tak kompenzovat v těhotenství jejich časté bolesti.
Jaký sport je vhodný v těhotenství
Vhodným pohybem může být jóga.
Při jejím cvičení v součinnosti s dechem dochází ke spojení a navázání kontaktu matky s plodem a k daleko většímu rozvoji vnímání svých pocitů.
Mezi další doporučované pohybové aktivity v těhotenství patří – chůze, jízda na kole, tanec, pilates, břišní tance pro těhotné, golf a v neposlední řadě speciální cvičení pro těhotné, které bývá vedeno zkušenými porodními asistentkami nebo fyzioterapeuty.
Cílem nejen tohoto cvičení, ale jakéhokoliv vhodně zvoleného pohybu v těhotenství, je předcházet nežádoucím změnám, ke kterým během těhotenství může dojít.
Pravidelné cvičení vede ke zlepšení kondice v průběhu těhotenství, což samozřejmě přispívá i k snadnějšímu zvládnutí samotného porodu. V neposlední řadě má i značně pozitivní vliv na psychiku ženy.
Speciální cvičení pro těhotné bývá zaměřeno na tyto partie těla:
Posilování prsních svalů, posilování mezilopatkových svalů a svalů rukou, posilování hýžďových svalů, posilování a uvolňování pánevního dna. Tyto svaly netrpí přímo v těhotenství, k jejich zhmoždění dochází při samotném porodu, proto je nutné cvičením dosáhnout co nejlepšího stavu těchto svalů již během těhotenství a mít je před porodem ve správném tonu. Důležité je také naučit se tyto svaly nejen posilovat, ale i uvolňovat. Správným uvolněním pánevního dna si žena může urychlit I. dobu porodní.
Zařazují se i cviky na podporu střevní peristaltiky, spinální cviky, cviky na uvolnění kyčlí a cviky na prevenci křečových žil. Nutné je naučit těhotné správné držení těla. Mnoho žen vyrovnává zvětšující se obsah dutiny břišní prohnutím bederní páteře, což vede k neustálému přetěžování zádového svalstva v bederní oblasti a vzniku častých bolestí v kříži.
Cvičební lekce je obohacena také o dechová cvičení. Tato cvičení vedou k elasticitě hrudníku, zlepšují vitální kapacitu plic a zajišťují dostatečný přívod kyslíku do tkání matky i plodu.
Těhotenské cvičení často bývá zpestřeno používáním různých pomůcek, například cvičemím s činkami, gumičkami, therabandy, copy, overbally, ale hlavně gymnastickými míči, které i při samotném porodu hrají důležitou roli. Pohupování na míči uvolňuje pánev a páteř, omezuje bolesti v zádech, a při kontrakcích ženám pomáhá lépe snášet bolest.
Přínos cvičení v těhotenství
- redukce bolestí zad a správné držení těla
- prevence křečí a otékání nohou
- prevence hemoroidů
- prevence úniku moči
- prevence zácpy
- péče o plosku nohy - zvládání narůstající zátěže
- udržení si fyzické kondice
- zlepšování psychického stavu
- po porodu rychlejší návrat do původní kondice i k původní hmotnosti