_Plodová voda
Plodová voda je tekutina, která spolu s plodovými vaky obklopuje plod během nitroděložního vývoje.
Plodová voda má řadu funkcí
• Chrání před vnějším světem, zmírňuje otřesy při chůzi a pohybu
• Pomáhá udržovat stálou teplotu pro vývoj plodu
• Umožňuje normální vývoj plic plodu, protože ty jsou během vývoje vyplněny tekutinou
• Podporuje rozvoj zažívacího systému, protože dítě polyka vodu plodovou a vylučuje formou moči (ve druhé polovině těhotenství je většina vody plodové tvořena tekutinou, kterou plod vymočí)
• Umoňuje pohyby plodu a tak podporuje rozvoj svalů a kostí
• V plodové vodě volně plave pupečníku, který přivádí živiny a odvádí splodiny látkové výměny do placenty
• Svůj význam má i během porodu. Po prasknutí plodových vaků dochází k odtoku plodové vody, tím se zvlhčují porodní cesty, což dítěti usnadňuje průchod porodními cestami.
Gestační váček se tvoří asi 12 dní po otěhotnění a ten je již naplněn malým množstvím plodové vody. V prvních týdnech těhotenství je plodová vody tvořena převážně plodovými obaly, tj. pochází z vašeho těla. Asi od 20. týdne je většina plodové vody tvořena močí plodu.
Plodová voda obsahuje také živiny, hormony a protilátek (bojují proti infekci a cizím buňkám).
Kolik plodové vody by měl být?
Množství plodové vody se zvyšuje až do 36. týdne těhotenství. V té době, to dělá asi litr, potom množství vody plodové klesá a v době porodu je jí asi 600-700 ml.
Někdy můžete mít příliš málo nebo příliš mnoho plodové vody. Příliš málo vody plodové se nazývá oligohydramnion. Příliš mnoho vody plodové se nazývá polyhydramnion. V obou případech se většinou dítě rodí zdravé, ale tento stav může být spojen nebo vyvolán některými komplikacemi.
Jaká je barva plodové vody?
Normální barva plodové vody je čirá, lehce nažloutlá, také se někdy přirovnává barvě jantaru. Pokud plodu odejde ještě v děloze jeho první stolice (mekonium), může se barva vody plodové změnit na zelenou či zelenohnědou. (Obvykle dítě má své první stolici po porodu.) Dochází k tomu většinou jen tehdy, pokud má plod k dispozici menší, než optimální množství kyslíku. Zbarvená voda plodová bývá také nazývána „zkalená voda plodová“. Většina dětí, které mají zkalenou vodu plodovu za porodu je v pořádku. Některé vyžadují ihned po porodu léčbu, aby se předešlo problémům s dýcháním.