_Plodnost u ženy začne klesat už po třicátém roce věku
Plodnost ženy začíná klesat po třicátém roce věku. Pokud se v této době žena rozhodne pro mateřství, měla by vědět, že její plány může zkomplikovat problém s otěhotněním.
Přestože ženy ve věku 30+ mohou být z mnoha pohledů na mateřství lépe připraveny než jsou ženy kolem dvaceti - dvaceti pěti let, neplatí to zdaleka ve všech oblastech jejich života. Třicetiletá a starší žena s největší pravděpodobností bude mít již dostudováno, bude mít zajištěné bydlení a bude finančně zaopatřená, jejím problémem ale může být početí. Příroda se totiž nedá v tomto směru obelstít a v oblasti mateřství je mnohem vstřícnější k ženám mladším.
Jak tikají biologické hodiny
Z biologického hlediska je nejideálnější dobou pro početí období mezi 20.-30. rokem věku. Po třicátém roce začne plodnost u ženy pozvolna klesat. To znamená, že cílené početí nemusí být zcela bezproblémové. Každý rok v tomto směru pak pravděpodobnost na nekomplikované početí snižuje. Po 35. roce proces poklesu schopnosti otěhotnět u ženy začíná zrychlovat a po čtyřicítce je žena ve věku, kdy cílené spontánní otěhotnění může znamenat velký problém.
Vyšší riziko spontánních potratů
S přibývajícím věkem ženy dochází k problémům a chybám v dozrávání vajíček (oocytů). Tyto chyby ve velké většině znamenají početí plodu s geneticky abnormální výbavou. Většina embryí s chybnou genetickou výbavou se během prvních třech měsíců těhotenství přestane dál vyvíjet a žena potratí. Asi šedesát procent spontánních potratů u žen ve věku 35+ tvoří právě plody, u kterých bylo následně prokázáno chybné genetické vybavení (nejčastěji se uvádí, že jde o poruchu 15,16 a 22 chromozomu).
Část plodů i přesto, že jejich genetická výbava je chybná, se vyvíjí dál. V těchto případech jde nejčastěji o Downův syndrom (porucha v počtu 21 chromozomu), méně častými jsou Patauův syndrom (porucha 13 chromozomu) a Edwardsův syndrom (porucha 18 chromozomu) a syndromy související s poruchami pohlavních chromozomů X a Y.
Proč se tak děje
Pokud u muže věk na jeho schopnost zplodit potomka nemá téměř žádný vliv, u ženy tomu tak zdaleka není. Důvod v rozdílné schopnosti počít dítě u muže a ženy je dán především procesem tvorby a dozrávání jejich pohlavních buněk.
Tvorba a dozrávání spermií u muže (spermiogeneze) trvá zhruba 90 – 100 dní a probíhá během celého života muže. Díky tomu má muž i v relativně vysokém věku stále vysokou šanci bez problémů počít potomka.
U ženy tomu tak není.
První vývoj pohlavních buněk ženy - vajíček - probíhá již v období nitroděložního života. Na svět dívka přichází s několika desítkami tisíc nezralých folikulů, v nichž vajíčka postupně dozrávají a uvolňují se. Počet vajíček je definitivní a není možné ho nijak ovlivnit. Do fáze dozrání vajíčka tak, aby bylo připravené k oplození, však dojde jen několik stovek z celkového počtu, další vajíčka své zrání nedokončí a zanikají. V okamžiku, kdy vlivem věku dojde u ženy ke změně v hormonální činnosti, vajíčka přestanou dozrávat, vymizí menstruace a žena ztrácí schopnost otěhotnět.
Problém s otěhotněním ženy může souviset i se zdravotními problémy, které se vážou na věk ženy.
(Více o těchto problémech najdete v článku Pozdní maminky a riziková těhotenství )
Pomoc lékařské vědy
Pokud se žena ve věku 30+ rozhodne pro těhotenství a během 12 měsíců se jí nepodaří spontánně otěhotnět, je možné jejímu přání pomoci terapií v rámci léčby neplodnosti. Stimulací vaječníků pomocí tzv. gonadotropních hormonů lze získat větší množství vajíček z nichž lze pak ta kvalitní oplodnit a následně v průběhu 2-5ti dní přenést (dle embryologických kriterií) nejlepší embryo do dělohy.
Text vznikl ve spolupráci s primářem centra asistované reprodukce klinického centra ISCARE MUDr. Jaroslavem Hulvertem
Čtěte také:
- Plodnost u ženy začne klesat už po třicátém roce věku
- Plodnost u ženy začne klesat už po třicátém roce věku
- Starší matky - světový trend
- Českých matek ve věku 30 až 40 let je stále víc
- Vyšší věk matky přináší vyšší riziko genetických vad
- I mateřství s pomocí IVF má své meze, třeba věk ženy
- Pomůže lék Aspirin s otěhotněním?
- Starší ženy se více se věnují samy sobě a mají větší nadhled
- Věk otce nemá zásadní vliv na zdraví dítěte
- První těhotenství po pětatřicítce má svá rizika