_Plavání pro miminka je „in“. Začít můžete už v porodnici

Datum publikace: 30.05.2018

Plavání rodičů s kojenci či batolaty je v současné době velmi populární. Děti vodu milují a chvíle strávené ve vaničkách a bazéncích si dosyta užívají. Kurzy plavání jsou proto hojně navštěvované.

Voda je pro děti přirozeným prostředím. Není divu, vždyť ve vodě se vyvíjel i samotný plod. Pohybem ve vodě se děti rozvíjí, získávají nové motorické a sociální schopnosti, taky díky němu mnohdy dříve sedí i chodí. Kurzy kojeneckého plavání je naučí, jak se vody nebát, jak správně dýchat, jak se v ní pohybovat a připraví je na budoucí plavání.

Relax pro děti i rodiče

„Především však jde o navození pohody, relaxu jak pro dítko, tak pro jeho rodiče,“ uvedla pro abctehotenstvi.cz Kateřina Vítečková, která je lektorkou a průkopnicí plavání miminek v Ostravě. „S miminkem lze začít teoreticky hned v porodnici plaváním ve vaničce, do bazénku pak děti přecházejí kolem půl roku věku,“ dodala.

Půlhodinové lekce probíhají většinou jednou týdně a počet účastníků v kurzu se odvíjí i od velikosti bazénu. „U nás bývá zapsáno maximálně deset dětí, ale mohou s nimi být i dva dospělí,“ doplnila Vítečková, podle níž je hlavním „úkolem“ plavání hra dětí, ale taky základy potápění (i s rodiči), orientace pod hladinou (hledání hraček pod vodou), správné skákání, nebo plavání s pomůckami i bez nich. „V každém případě se taky snažíme ukázat, že voda je sice jejich velký kamarád, ale taky, že před ní musí mít respekt, že ne vždy jsou nablízku záchranné ruce,“ dodala lektorka.

Plavání pro všechny

Většinu zájemců z řad rodičů napadá, zda je plavání vhodné pro všechny děti, či zda je nějaká kontraindikace, stav, kdy se nedoporučuje. „Z mého pohledu dětské sestry bych kontraindikaci neviděla, sama jsem si třeba na své nedonošené dceři vyzkoušela, jak ji plavání nesmírně zklidnilo. Krásně potom spala, jedla a v neposlední řadě i velmi blahodárně působila na její psychomotorický vývoj,“ uvedla Kateřina Vítečková, která doplnila i další zajímavé příklady z praxe: „V kurzu jsem měla také děti s downovým syndromem či jinými vrozenými vadami. Dokonce velké procento ekzematiků se shodlo, že i když plaveme v chlorovaném bazénu, tak neviděli žádné zhoršení kůže po plavání, pokud se potom řádně osprchují a pokožku miminka běžně ošetří krémem.“

Plaváčci se rádi vracejí

Řada dětí, které s plaváním začínaly už v nejnižším věku, pak lekce navštěvují i nadále. „Mám spoustu plaváčků, co začínali v půl roce a prošli kurzy až do školního věku,“ potvrdila Vítečková, která kojenecké plavání provozuje už 30 let. „A tak se ke mně vracejí mí dřívější plaváčci se svými dětmi,“ dodala s úsměvem na tváři.

Každý lektor má svou vlastní metodu. „My se více zaměřujeme na potápění a samostatnost, ale nikdy se nebráním novým poznatkům nebo nápadům. Hodně koukám i do zahraničí, ale mám svou cestu a svůj osvědčený systém,“ prozradila ostravská lektorka. „Je ale fakt, že se hodně mění i mentalita rodičů, tudíž i já se musím přizpůsobovat, nebo spíš měnit způsob vedení lekcí,“ okomentovala současný trend.

Paní Vítečková je už babičkou a k plavání vede i svou rodinu. „Vnučku jsem do vody i pod ní dala v jejich 14 dnech. Dnes jí jsou tři roky, vodu miluje a vím, že se o ni u vody nemusím bát,“ uzavřela.


Zdroj: Kateřina Vítečková

Autor: Petr Sobol


MUDr. Antonín KaprálMUDr. Antonín Kaprál, soukromý gynekolog z Prahy 6, s mnohaletou praxí porodnickou i gynekologickou, 6 let pracoval na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF v Praze, kde se mimo jiné zabýval reprodukční medicínou, následně jako primář Gynekologicko-porodnického oddělení v Kolíně. Je odborníkem na antikoncepci a hormonální substituční léčbu. Více o něm naleznete na www.mudr-kapral.cz


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek