_Pediatra si pečlivě vybírejte. Stane se na dlouhá léta členem rodiny

Pediatra si pečlivě vybírejte. Stane se na dlouhá léta členem rodiny
Datum publikace: 20.10.2017

Možná máte pocit, že s výběrem dětského lékaře se dělají zbytečné cavyky. Není tomu tak. Vybíráte si partnera pro další roky života, který o vás a vaší rodině bude vědět prakticky vše.  Rozhodujte proto uvážlivě.

Institut rodinných lékařů v Česku nefunguje, děti mají své lékaře, dospělí také, dále specialisty… S trochou nadsázky se ale dá říci, že pediatr supluje roli rodinného lékaře, protože o vás, vašem dítěti rodině během let získá všechny informace, které potřebuje vědět ke stanovení diagnóz, predikci možných problémů a podobně. Proto byste měla dětského lékaře pro svého potomka volit nejen podle výsledků a oblíbenosti v pofiderních anketách, ale také podle toho, jak je vám sympatický. Budete se s ním totiž vídat poměrně často. MUDr. Vilma Vaňurová vysvětluje: „ Maminkám doporučuji, aby si lékaře pro své dítě hledali na základě doporučení kamarádek. Ta totiž mají vypovídající hodnotu. Dále také lze najít informace na www stránkách, k těm je ale třeba přistupovat s chladnou hlavou.“

Taktéž je dobré, pokud při výběru upřednostníte lékaře v dosahu bydliště, protože až vašemu dítěti bude špatně, určitě se s ním nebudete chtít trmácet přes půl města k vyhlášenému odborníkovi.

Jaký by měl být lékař, kterého pro své dítě vyberete? Samozřejmě zdatný po profesní stránce, ale také, jak vysvětluje odbornice, měl by být vnímavý. „Maminky v šestinedělí mohou být citlivé, proto je dobré, pokud je lékař empatický a umí se vcítit do obav žen v šestinedělí. Do běžné obavy, jestli péči o svého potomka zvládnou na jedničku.“

Při odchodu z porodnice je třeba uvést jméno dětského lékaře, ke kterému jste potomka zaregistrovala. Je proto dobré nenechávat věci na poslední chvíli, ale rozhodovat se, a třeba i obejít, ordinace již během posledního trimestru těhotenství. Abyste měla s nástupem do porodnice jasno. Počítejte totiž s tím, že první návštěva pediatra u vás doma by měla proběhnout do 48 hodin po návratu z porodnice, proto je dobré pediatra již z porodnice informovat, že miminko je na světě a na termínu první prohlídky se obratem objednat.

Model časného převzetí do péče je u nás v republice rozvíjen už dlouhá léta, v zahraničí tomu tak ale není. Ve většině evropských zemí musí pediatr vidět dítě do dvou týdnů po návratu z porodnice, přitom ale neonatologové upozorňují na to, že mnoha obtížím se dá v budoucnu předejít, pokud jsou diagnostikovány v řádu dnů po porodu.

shutterstock_378304906.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

O ambulantních porodech, brzkém odchodu za porodnice a možných komplikacích není na místě se rozepisovat, protože věříme, že naše čtenářky jsou zodpovědné maminky, které chápou, co obnáší pojem rodičovská zodpovědnost. Pro úplnost ale uvádíme: Zákon de facto nestanoví převzetí dítěte v termínu, 48 hodin je jakýmsi respektovaným úzusem. Maminky, které se rozhodnou rodit ambulantně mohou mít problémy s hledáním pediatra, protože ti se mohou právem obávat neodhalených komplikací, kdy dítě nebylo stanovenou dobu po porodu sledováno neonatologem. Na druhou stranu: Praktický lékař pro děti a dorost vás smí odmítnout jedině tehdy, pokud má přeplněnou kapacitu, či není vaším spádovým lékařem. Pokud k odmítnutí dojde, nechejte si je dát písemně. Na péči lékaře mají podle Základní listiny práv a svobod právo i děti mladší 72 hodin, proto neexistuje důvod, proč by mělo být vaše dítě odmítnuté.

Jak shrnuje odbornice. „Úloha pediatra je zřejmá: Měl by znát rodinné prostředí, ve kterém dítě vyrůstá, sledovat, jak dítě prospívá, nejen během předepsaných kontrolních prohlídek, ale také během konzultací, či v průběhu dětských onemocnění. Průběžně by měl sledovat růst a vývoj dítěte tak, aby byly včas odhaleny možné komplikace. A dítě mohlo být řádně odesláno na specializovaná vyšetření.“

Ve zkratce: Pediatr při první prohlídce kontroluje velikost fontanely, aby mohl následně sledovat, zda se správně uzavírá, měří obvod hlavičky, věnuje pozornost případným porodním poranění, měří a váží. Sleduje vývoj srdce, dýchání, zduření prsíček u novorozenců obou pohlaví. Stejně tak věnuje pozornost dětskému bříšku, pupeční kýle, kyčlím. U chlapečků se hlídá, zda dochází k sestoupení varlat, u děvčátek výtok, který může být způsoben mateřskými hormony a po nějaké době sám odezní. Mnoha věcí si všimnete sama a budete postupně sledovat, jak mizí, vždy je ale skvělé, když se o své obavy můžete podělit s odborníkem, který pro vás bude mít pochopení. Volte tedy dobře!

Autor: Klára Kotábová


MUDr. Antonín Šípek jr.

MUDr. Antonín Šípek jr.
působí na Ústavu biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN v Praze. Zabývá se především vrozenými vývojovými vadami a jejich epidemiologií a dále pak různými odchylkami lidských chromozomů. Již několik let se podílí na popularizaci genetických témat na českém internetu. Více o něm naleznete na jeho stránkách www.genetika-biologie.cz


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů

Čtěte také:
    Diskuze ke článku
    Vložit nový příspěvek