_Panenská blána: Fakta, která musíte znát

Datum publikace: 13.12.2018

Panenská blána (hymen) je slizniční řasa nacházející se v poševním vchodu ženy. Formuje se v době embryonálního vývoje a již v této době v ní vzniká otvor, případně otvory, různého tvaru a velikosti.

Sliznice hymenu velmi citlivě reaguje na hladinu estrogenů a tak se její vlastnosti mění v závislosti na jeho hladinách.
K protržení hymenu (defloraci) nejčastěji dochází při prvním sexu. Může k němu ale dojít i při zavádění tamponu, masturbaci i některých sportovních aktivitách.

Pevnost panenské blány

Pevnost a pružnost hymenu je individuální a není tak žádnou výjimkou, když k defloraci během sexu nedojde. Pokud taková situace nastane, je řešením drobný chirurgický zákrok. To samé platí i v případě, že otvor v bláně je příliš malý a nestačí k volnému průchodu menstruační krve, což se někdy také stává.

Deflorace hymenu bývá doprovázena krvácením. Krvácení je různé intenzity a během jednoho dvou dní samo ustává. 

Hymenoplastika? Ano, to je nová panenská blána

Je to tak! I dnes jsou situace, když dívka či žena chce, aby její panenská blána byla obnovena. Někdy je takové přání netradičním dárkem manželovi, jindy nutná povinnost, to v případě cizinek, které se vracejí do své vlasti a tady o své panenství přišly.
V takovém případě není nic snazšího, než podstoupit hymenoplastiku, během které lékaři panenskou blánu chirurgicky zrekonstruují.
Výkon probíhá v celkové anestezii a jediným omezením doprovázející výkon, je sexuální abstinence po dobu šesti týdnů.

Pět nejčastějších mýtů o panenské bláně

 1.      Panenská blána nemá žádnou funkci

O významu hymenu se skutečně stále debatuje a medicína zatím jeho význam úplně neobjasnila. Ale usuzuje se, že i hymen má v organismu dívky nějakou přesně danou funkci, která měla zřejmě zásadnější význam u našich pra prapředků.

Jedna teorie říká, že panenská blána je jakousi bariérou, která má zabránit prostupu mikroorganismů do vyšších etáží pohlavních cest dívky.

 2.      Panenskou blánu mají všechny dívky, které ještě nezahájily pohlavní život

Ano, i ne!
K defloraci hymenu skutečně nejčastěji dochází během prvního pohlavního styku, ale pravda je i to, že nepřítomnost hymenu ještě nutně neznamená, že dívka pohlavní styk již měla.

K porušení blány může dojít i při zavádění tamponu, masturbaci a jsou dokonce i případy, kdy k porušení blány došlo během sportu.
A samozřejmě se může stát i to, že se dívka bez panenské blány narodí. 

3.      Deflorace panenské blány je vždy bolestivá

Plošně toto neplatí. Svou roli hraje víc faktorů, například síla a pružnost hymenu. Deflorace tenké panenské blány nemusí být bolestivá a nemusí jí ani doprovázet výrazné krvácení.

Kromě toho hrají svou roli i okolnosti, které defloraci doprovázejí. Pokud první styk doprovází zamilovanost, dochází během něj k vyplavování hormonů, které svým působením utlumí negativní pocity doprovázející defloraci, takže dívka sex nevnímá nijak negativně. Svou úlohu hraje i faktor strachu, který sám o sobě snižuje práh vnímání bolesti. Pokud dívka k prvnímu sexu přistupuje s obavami, zcela jistě bolest vnímá intenzívněji, než když by tyto obavy neměla.

 4.      K defloraci musí dojít vždy během prvního pohlavního styku

Nemusí.
Většinou to tak je, ale není to stoprocentně platné pravidlo.
Jak už bylo zmíněno, k defloraci může dojít během neopatrného zavádění tamponu, při masturbaci, případně při nekoitálních sexuálních aktivitách, které nemusejí nutně končit pohlavním stykem.
K poškození hymenu může dojít i během některých sportovních aktivit. Jako riziková se uvádí jízda na koni a gymnastika.

A jsou samozřejmě i opačné případy, a to, že přes veškeré úsilí k defloraci hymenu při pohlavním styku nedojde. To se může stát tehdy, pokud je panenská blána silná, či extrémně pružná. Problém v těchto případech vyřeší chirurgický zákrok.

 5.      Hymen brání gynekologickému vyšetření a gynekologické léčbě

Většinou hymen gynekologickému vyšetření nebrání.
Jen je potřeba zvolit vhodné (tenké) instrumenty. Pokud je to potřeba, lze také vyšetřit konečníkem.
Většina mladistvých nevyžaduje vyšetření v zrcadlech nebo bimanuální vyšetření. Důvody pro pánevní vyšetření u dospívajících jsou přetrvávající poševní výtok, příznaky zánětu močových cest, těžká dysmenorrhea, amenorea, abnormální vaginální krvácení, bolesti v podbřišku, podezření nebo oznámení sexuálního zneužívání či znásilnění, a těhotenství.

Speciální, úzké poševní zrcadlo se používá u mladých žen, které ještě neměly pohlavní styk. Při bimanuálním vyšetření se zavede jeden prst šetrně do pochvy k posouzení čípku, citlivosti, velikost dělohy, a bolestivosti v oblasti adnex.

Autor: Barbora Neubergerová



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek