_Otoky těhotenství mohou ohrozit
Trápí vás v těhotenství otoky? Snad vás uklidní, že ve velké většině jde o potíže, které odezní samy. Jsou ale případy, kdy otoky signalizují vážný problém. To v případě, kdy jde o preeklamsii.
Většina nastávajících maminek během těhotenství zaznamená, že jí více, či méně otékají ruce nebo nohy (především pod kotníky). Ve velké většině případů nejde o nic vážného, ale o stav, který těhotenství může doprovázet.
Potíže, které se zlepší samy
Těhotenské otoky se vytvářejí především ke konci těhotenství. Příčin proč se tak děje, je více. V prvé řadě během těhotenství dochází ke zvýšenému tlaku, na stěnu cév. Ten vyvíjí objem krve v cévním řečišti, který kromě těla těhotné musí zásobovat i vyvíjející se plod. Tlak na stěny cév způsobí průnik tekutiny do okolních tkání, který se projeví právě jako otok.
Potíže zhoršuje i rozpínání se zvětšené dělohy. Jak roste miminko, děloha nabírá na rozměrech a postupně začne utlačovat cévy procházející pánví a odvádějící odkysličenou krev z dolních končetin zpět k srdci a plicím. Stlačené žíly nemohou zajistit volný odtok krve. Ta se pak hromadí v končetinách a otoky zhoršuje.
To co k tvorbě otoků ještě přispěje, je i nedostatek bílkovin. Ty ve velké míře spotřebovává miminko na tvorbu kostí, zubů, svalů atd. Potíže může zhoršit i nedostatek tekutin, cukrů a tuků – tedy držení diety.
Těhotenské otoky jsou typické tím, že se tvoří souměrně na obou končetinách a po ránu ustupují, a během dne se jejich stav zase zhoršuje.
To co otoky zhoršuje je i dlouhé sezení, teplo, přiškrcení cév těsným oblečením nebo jen pouhé přehození si nohy přes nohu.
Naopak otoky mírní chlad, chladná voda a lehká krouživá masáž, která napomůže odplavení nahromaděné tekutiny z podkoží.
Dobrou zprávou je, že otoky po porodu rychle samy zmizí.
Kdy je situace vážná
Jsou ale situace, kdy není dobré otoky podceňovat, protože jde o příznaky, které souvisejí s nastupujícím vážným stavem.
Pokud dojde k otoku jedné končetiny, nejde určitě o těhotenské otoky, ale naopak se dá předpokládat, že vše v těle nefunguje tak jak by mělo.
Pokud otok nemizí, ale naopak má tendenci se zvětšovat, je tvrdý, bolestivý a horký, je čas rychle navštívit lékaře. V tomto stavu se nic nesmí podcenit a nechat náhodě.
Popsané příznaky totiž mohou doprovázet zánět žil, případně jejich ucpání tedy embolii. To je stav, který je velmi vážný pro maminku a samozřejmě ohrožuje i plod.
To co by mělo každou maminku zarazit je i extrémní tvorba edémů všude po těle. Ne tedy jen na nohou, případně na rukách. Tento stav je o to více alarmující, pokud ho doprovází vysoký krevní tlak.
Pokud se otoky vytvářejí po celé délce končetin, břiše, nebo v obličeji, je třeba se ihned poradit s lékařem. Během těhotenství totiž může dojít ke vzniku tzv. preeklamsie. To je stav, během nějž dochází ke špatnému zprůchodnění cév vedoucích z placenty přes pupečník k dítěti. Plod je nedostatečně zásobován kyslíkem a potřebnými živinami a brání se tím, že vypouští látky zvyšující krevní tlak v těle matky, ve snaze dostat přes pupečník více živin.
Jenže na látky v krvi reaguje i tkáň ledvin. Ta se stává propustnou pro bílkoviny, krev tak ztrácí svou hustotu a začne z ní unikat voda do mimocévních prostor, kde se začne hromadit. Tím dochází ke vzniku otoků.
Pokud nedojde ke včasnému zásahu, dochází v těle matky k vážnému poškození buněk jater, mozku a dalších orgánů reagujících na přísun krve bez dostatečného obohacení kyslíkem. Nejvážnější komplikací je eklampsie, při které dochází ke stažení cév mozku matky, které mohou vyústiti až v bezvědomí a křeče.
Tato komplikace ohrožuje na životě jak těhotnou, tak dítě. Řešením pak je rychlý císařský řez.
Další otoky
Otok neboli edém – je nadměrné nahromadění tekutin v tkáních a orgánech. Příčinami vzniku otoků je tlak na žíly, kvůli kterému je zabráněno dostatečnému odtoku krve. Otoky způsobuje i nízký obsah krevních bílkovin.
Embolie – je zaklínění sraženiny v krevních cévách. Tím dojde k ucpání cév a jejich neprůchodnosti. V těhotenství dochází často k ucpání cév dolních končetin v důsledku hlubokých žilních zánětů. Nejvážnější komplikací může být i smrt.
Preeklamsie – je onemocnění vyskytující se pouze v těhotenství. Doprovázejí ho otoky, bílkovina v moči a vysoký krevní tlak. Stav může vyústit v křeče a mdloby.
Eklampsie – je stav, jež vzniká po preeklamsii. Vyskytuje se v druhé půlce těhotenství. Doprovází ho vysoký krevní tlak, bílkovina v moči, otoky, poruchy krevní srážlivosti a křeče, jež se rozšiřují po celém těle, poruchy zraku a bezvědomí. Komplikacemi je na životě ohrožena matka i dítě, řešením je rychlé ukončení těhotenství císařským řezem.