_Ohrožuje sluníčko plod nedostatkem kyseliny listové?
Sluneční paprsky jsou stále častěji vystavovány kritice ze stran vědců a lékařů zkoumajících jejich dopady na náš organismus. Způsobují spálení, stárnutí pleti, rakovinu… Nyní se objevily zprávy, že sluneční paprsky u žen bílé pleti mohou být nebezpečné v době těhotenství. Proč? UV záření totiž údajně může snižovat množství kyseliny listové.
Lidská pokožka prošla dlouhou evolucí. Nejprve postupně přišla o ochlupení, to způsobilo její vyšší zranitelnost a snazší propustnost pro všechny kapalné látky. A to bylo nebezpečné. Příroda ve své moudrosti proto zasáhla a vybavila lidskou kůži vyšší a odolnější rohovou vrstvou. Dalším krokem v procesu evoluce bylo zbarvení pokožky. Lidský druh se vyvíjel v klimaticky různorodém prostředí.
Příslušníci žijící v chladnějších oblastech profitovali z bílého zbarvení, které jim umožňovalo tvorbu dostatečného množství vitaminu D potřebného pro správný vývoj kostí, imunitního systému i pro úspěšnou reprodukci.
Část příslušníku rodu homo sapiens byla vystavena intenzívnímu slunečnímu záření, a ti byli v přesně opačné situaci. Pokožka těchto lidí byla vystavována dlouhodobým a vysokým dávkám slunečních paprsků a UV záření. Aby byla kůže těchto jedinců ochráněna před spálením, a možná i před nadměrnou tvorbou vitaminu D, došlo k jejímu tmavému zbarvení.
Jedna z teorií uvádí i to, že ke vzniku tmavé pleti došlo i proto, aby bylo zabráněno snížení populace v řadách těchto lidí.
„Některé práce naznačují, že sluneční záření snižuje množství kyseliny listové v organismu. V tomto případě je dáváno do souvislosti UV záření slunečního spektra a skutečnost, že kyselina listová v době před otěhotněním a v období raného těhotenství, vede ke vzniku závažných vrozených vývojových vad plodu,“ popisuje profesor MUDr. Pavel Calda, CSc. z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Nedostatek kyseliny listové se navíc může negativně odrazit i na plodnosti. „Kyselina listová je důležitá pro správné dělení pohlavních buněk. V případě jejího extrémního nedostatku, může dojít až ke vzniku problémů s plodností,“ doplňuje lékař.
Vadí UV záření těhotným ženám?
Po zveřejnění těchto informací došlo mezi ženami plánujícími početí a nastávajícími maminkami k panice. Většina z nich se začala obávat toho, že sluneční paprsky poškodí jejich dítě. Podle lékařů ale obavy nejsou namístě„Pokud žena konzumuje běžné množství listové zeleniny, která je bohatá na kyselinu listovou, a sluníčku se vystavuje v obvyklé míře, nemělo by sluneční záření být příčinou snížení hladiny tohoto vitaminu v jejím těle. Navíc přísun kyseliny listové je možné zajistit i užíváním potravinových doplňků určených pro ženy plánující těhotenství a pro ženy těhotné,“ vysvětluje profesor Calda.
Lékaři ale zároveň upozorňují na to, že nadměrné slunění v době těhotenství nemusí být právě tím, co jejich tělu prospěje. „Sluníčko může zejména v době probíhající gravidity přispět k rozvoji tmavých pigmentových skvrn, navíc pobyt na sluníčku mnohým těhotným ženám nedělá dobře a může být příčinou přehřátí a dehydratace organismu. A to, může mít negativní vliv na vývoj plodu,“ popisuje lékař.
Čtěte také:
- Aby tělo nebolelo, pomůže mu masáž
- Jak embryo ke svému domečku dojde…
- Které vajíčko je to pravé?
- Barvení vlasů je obestřeno mnoha mýty
- Eliminujte riziko rozvoje poruch autistického spektra u svého dítěte. Vitamíny již před samotným početím
- Narodí se holka, nebo kluk? Pověry, které dnes děsí
- Těhotenství je možné i s roztroušenou sklerózou. Příprava na něj je ale klíčová