_Odstálé uši napraví plastická operace
Ušní boltce odstávající daleko od hlavy dokáží vyvolat hodně posměšků, zejména v dětském kolektivu. Přitom jejich korekce patří mezi poměrně nenáročné výkony.
Korekce ušních boltců není záležitostí pouze dětí, „přišít“ si odstávající uši nechávají i dospívající a dospělí. „Nejčastější věkovou skupinou podstupující tento výkon jsou děti mezi šesti a deseti lety, které si ve škole v dětském kolektivu začnou tuto odchylku uvědomovat. Důvodem, proč značná část pacientů spadá to této skupiny je i to, že do deseti let je zákrok hrazen zdravotními pojišťovnami a rodiče dětí toho chtějí využít.
Další věkovou skupinou vyhledávající korekci boltců jsou pacienti mezi 14-20 lety. V tomto věku jsou odstálé uši často vnímány jako překážka v navázání milostných a partnerských vztahů,“ popisuje plastický chirurg Karel Urban z Kliniky plastické chirurgie Esthé.
Kdy na korekci
Přestože odstálé uši umí upoutat pozornost už u ročního či dvouletého dítěte, není dobré jejich korekci uspěchat. Ideální dobou pro nápravu je období mezi 6-7 rokem věku. „V tomto období je dítě již dostatečně motivováno k podstoupení zákroku. Ví, že mu uši způsobují potíže a je ochotno něco vydržet proto, aby došlo k nápravě jejich vzhledu. Korekce u mladších dětí není vhodná právě proto, že malé dítě hůře spolupracuje,“ dodává lékař.
Jak zákrok probíhá
Pokud se rodiče spolu s dítětem domluví na úpravě ušních boltců, pak by dalším krokem měla být konzultace s plastickým chirurgem. Pokud on shledá, že jsou důvody ke korekci objektivní, je možné domluvit výkon.
Ten může probíhat buď v lokální anestezii (většinou), případně v celkové anestezii (ve výjimečných případech u dětí, u kterých se předpokládá obtížná spolupráce). „Před zákrokem se injekčně znecitliví boltec a jeho okolí vpichem anestetika za ucho.
Následně se za uchem odstraní proužek kůže, to proto, aby po korekci nezůstal v nadbytku, a opracuje se chrupavka boltce. Opracování je možné provést buď skalpelem nebo bruskou. Cílem tohoto opracování je změkčení chrupavky,“ popisuje MUDr. Karel Urban.
Pak je pomocí stehů boltec přitažen k hlavě, tyto stehy jsou vnitřní a slouží k fixaci boltce.
Následuje založení vnějších stehů. „Tyto stehy slouží k modelaci boltce a umísťují se na jeho zevní straně,“ dodává lékař.
Korekce obou ušních boltců trvá zhruba hodinu a pacient z operačního sálu odchází se zavázanou hlavou.
Jak se uši hojí
První převaz bývá nejčastěji druhý až třetí den po výkonu. I po tomto převazu pacient odchází s obvazem kolem celé hlavy, k jeho sejmutí se přistupuje zhruba po pěti dnech od výkonu, pak jsou uši fixovány pouze pomocí „čelenky“. „Nejprve je čelenka doporučována na celý den, tedy na dvacet čtyři hodin. Po dvou týdnech je možné ji přes den odstranit a nosit ji pouze na noc a na aktivity, během nichž by mohlo dojít k úrazu nebo pohmoždění boltce. Po 1-2 měsících je možné ji sejmout úplně a dítě se může bez omezení začít zapojovat do všech aktivit,“ popisuje lékař.
Malí pacienti s úpravou ušních boltců nemívají žádné problémy a hojení popisují jako bezbolestné. „To proto, že je jejich chrupavka je ještě nevyzrálá, měkká a pružná, u dospělých pacientů se po výkonu doporučuje užívání léků proti bolesti, dospělí korekci ušních boltců vnímají více bolestivě,“ uzavírá lékař.
Čtěte také:
- Pulsující vyrážka? To může být pátá dětská nemoc
- Kdo zaplatí očkování, pokud lékař doporučí jinou vakcínu, než jakou umožňuje zákon, a kdo uhradí frakcionované, tedy rozložené, očkování, které má mít dítě ze zdravotních důvodů?
- Proč děti ve dnech volna vstávají brzy
- Zánět středního ucha? Předejděte mu posilováním imunity