_Nový trend ve světě - rodiče chtějí novorozence očkovat poševní mikroflórou matky
Během spontánního porodu dítě prochází porodními cestami, které nejsou sterilní. Dítě tak již v těchto okamžicích přichází do styku s poševní mikroflórou matky. Dítě narozené císařským řezem, je před tímto osídlením mikroorganismy ochráněno. Na základě této skutečnosti vznikl v zahraničí nový trend – matky rodící císařským řezem vyžadují v rámci zdraví osídlení dítěte vlastní vaginální mikroflórou.
Prostředí dělohy a plodové vody, ve které se dítě během nitroděložního vývoje pohybuje, je sterilní, prosté bakterií a virů. To se samozřejmě změní během průchodu porodními cestami a následně po narození, kdy dítě vejde do běžného prostředí. Z pohledu vývoje zdravě fungující imunity, jak se zdá, má ale zásadní význam právě osídlení dítěte poševní mikroflórou. Ve světě se tak objevil nový trend. Rodiče dětí narozeným císařským řezem vyžadují po lékařích umělé osídlení dítěte poševní mikroflórou matky.
„V literatuře jsou uváděna data, která poukazují na skutečnost, že děti, které neprošly porodními cestami, mají větší výskyt autoimunních onemocnění, obezity a astmatu, a právě to je důvod toho, proč se rodiče přenášení vaginální mikroflóry na dítě dožadují,“ uvádí profesor MUDr. Pavel Calda CSc., porodník z gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Očkování poševní mikroflórou má rizika
Jenže s tímto stylem „očkování“ novorozenců lékaři příliš nesouhlasí. Důvod je jasný. Snaha podpořit vývoj imunity nemusí být korunována úspěchem. „Je třeba si uvědomit, že asi dvacet procent žen má pozitivní stěr, který prokáže přítomnost streptokoků v pochvě, a v tomto případě se v zájmu ochrany dítěte matce preventivně podávají antibiotika během vaginálního porodu. Výskyt ostatních patogenů, jako např. herpes, chlamydie, gonokoky se vyskytují méně často, ale i ty samozřejmě představují pro novorozence riziko. V mnoha případech se ani o přítomnosti patogenů v pochvě ženy a v poševním sekretu nemusí vůbec vědět a v případě jejich přenesení na dítě může dojít ke vzniku vážných zánětlivých komplikací,“dodává lékař.
Lékaři tak rodiče varují, před neuváženým osídlením svých novorozených dětí patogeny. „V procesu správně fungující imunity hraje roli kojení, správná výživa a přirozený kontakt dítěte s běžnými patogeny. Součástí tvorby imunity je i pobyt dítěte v kolektivu a prodělání běžných onemocnění. Přenášení vaginálních mikroorganismů však doporučit nelze. Pokud toto rodiče chtějí, musejí přenos udělat sami na vlastní riziko,“ dodává profesor Calda.
Tato diskuze vznikla v době, kdy se již téměř 30% dětí i u nás rodí císařským řezem, což je sice považováno za nežádoucí, ale nedaří se tomuto trendu účinně bránit. Spontánní porod, který je ověřený evolucí a je evidentně pro člověka nejlepším způsobem příchodu na svět, by měl být preferován nejen těhotnými, ale i zdravotnickým personálem. Pak odpadnou anekdotické pokusy o umělé osídlování poševními mikroby plodů narozených císařským řezem. Stále je na světě silná skupina vyspělých zemí s vynikajícími porodnickými výsledky, kde je méně jak 20% císařských řezů. (Holandsko, Finsko, Norsko, Švédsko, Belgie či Izrael.)
foto: http://www.freedigitalphotos.net/