_Nová antikoncepce v podobě mobilní aplikace? Není to závadné, ale...

Nová antikoncepce v podobě mobilní aplikace? Není to závadné, ale...
Datum publikace: 25.01.2018

Na trhu se objevila nová metoda antikoncepce. Má sloužit ženám, které nechtějí otěhotnět a zároveň jsou třeba nepřítelkyněmi hormonální antikoncepce. Jmenuje se Natural Cycles. V poslední době se prý ale množí stížnosti žen, že při používání hi-tech novinky počaly.

Aplikace stojí na pranýři kritiků, i přestože získala certifikát Evropské unie jako oficiální forma antikoncepce. S informací přišel švédský server SVT. Ve Stockholmeské nemocnici dokonce tvrdí, že se po používání aplikace Natural Cycles objednalo hned 37 žen na potrat.

Samotná vymoženost ale není nijak závadná, naopak, algoritmus počítá plodné a neplodné dny. Ženy, které ji používají každý den, měří teplotu, která v průběhu cyklu kolísá. Aplikace tak vypočítá, kdy ovulují. V zelených dnech může tedy mít žena nechráněný pohlavní styk. V těch červených dostává na takové radovánky stopku. Autoři prý tvrdí, že žádná metoda nemusí být stoprocentní. Jak funkčnost antikoncepce okomentoval gynekolog profesor Pavel Calda z gynekologicko - porodnické kliniky u Apolináře?

 Jak to vidí lékař?

„Schopnost oplodnění je nejvýše 2 až 3 dny během každého menstruačního cyklu. Problém je, že se může v praxi jednat o libovolné 2 až 3 dny, nikoliv jen ty uprostřed cyklu, jak se píše v učebnicích a jak se lidé mylně domnívají. Uvolnění vajíčka nastává obvykle 14 dní před menstruací, ale jen pokud je vše zcela pravidelné a normální, což v mnoha případech není. Tato metoda radí ženám, aby se vyhnuly pohlavnímu styku v době blízké ovulaci, tj. uvolnění vajíčka z vaječníku. Vajíčko je schopné oplodnění maximálně 48 hodin od ovulace a spermie po proniknutí do pochvy maximálně 72 hodin (3 dny),“ uvedl mimo jiné odborník pro Abctěhotenství.cz.
 


”Pokud má žena pohlavní styk více jak 3 dny před ovulací nebo více jak 2 dny po ní, neměla by být schopna oplodnění,” tvrdí lékař.

Kdy nastává ovulace?

Kamenem úrazu podle lékaře je, že není jednoduché zjistit kdy ovulace nastane. „Jsme schopni zjistit, kdy nastala. Tyto předpovědi se používaly u kalendářové metody Ogino-Knausovy,  či měřením teploty v pochvě nebo v konečníku ráno hned po probuzení či pomocí hlenové metody (sleduje se změna a struktura hlenu tvořeného v hrdle děložním). Spolehlivost uvedených tří metod je nízká,“ dodal profesor Pavel Calda.

To, že se teplotní metoda převede do podoby aplikace v mobilním telefonu, neznamená podle lékaře nic jiného, než že se podaří prodat existující model. Lékař zároveň uvedl, že by tuto metodu nedoporučil nikomu, kdo se chce opravdu účinně chránit před otěhotněním.

Po světě Natural Cycles používá asi 700 tisíc žen a stojí asi dvě stě korun na měsíc. Věřila byste ji, nebo dáte přednost osvědčeným způsobům antikoncepce? Napište nám…
 
Autor: Zuzana Zelenková

obrázek1.pngDocent Jozef Záhumenský je přednostou II. Gynekologicko-porodnické kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava a Lékařské fakulty Univerzity Komenského. Působí také jako soudní znalecv oboru gynekologie a porodnictví na Slovensku i v České republice. Kromě každodenní práce na porodním sále vede poradnu pro vysoce rizikové těhotenství. Předmětem jeho odborného zájmu je nejen vedení porodů a prenatální péče, ale rovněž problematika těhotných žen s infekčními nemocemi. Zabývá se problematikou gynekologických infekcí a péčí o ženy, které v poporodním období provází problémy. Je autorem dvou monografií, jedné učebnice a mnoha domácích i zahraničních odbnorných článků. Více na www.zahumensky.eu


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek