_Neprůchodnost slzných cest u novorozenců

Datum publikace: 09.02.2018

Může se stát, že pár dní po porodu bude vaše dítě slzet, mít zarudlé očičko, oko produkuje hnis. Co s tím a co se děje?

Slzy jsou pro správné fungování očí nepostradatelné. Zvlhčují neustále jejich povrch, odstraňují z jejich povrchu bakterie, účastní se na ostrém viděné, ale také na metabolismu oka především jeho citlivé optické části - rohovky.  Slzy jsou pravidelně produkovány slznou žlázou, ale nejen jejich tvorba tak i jejich drenáž resp. “odtok“ jsou pro naše oči velmi důležité. Toto jakési odvodné, velmi jemné potrubí zajištuje  správný koloběh slz. Jak vysvětluje primář oční kliniky v pražském Motole, MUDr. Milan Odehnal, MBA: „Odvodné slzné cesty začínají malými, téměř neviditelnými, slznými body a kanálky, které probíhají ve vnitřních okrajích víček. Kanálky pak ústí do slzného vaku pod vnitřním koutkem a ústí do slzovodu, který je umístěn hlouběji v nosní dutině. Zde slzy malým otvůrkem nosní dutinu opouštějí a proto když pláčeme nebo více slzíme, se musíme vysmrkat.“

V tomto křehkém anatomickém úseku odvodných slzných cest se vyskytují nejčastější problémy především u kojenců a batolat.

Když slzy neodtékají tam, kam mají, aneb potíže u novorozenců

Odborník vysvětluje: „U některých novorozenců se stává, že odtokový slzný systém není ještě dobře vyvinut. Většinou ale cca do tří týdnů po narození dojde nakonec k samovolnému zprůchodnění slzných cest a slzy pak normálně odtékají do nosu. Pokud k tomu ale nedojde, nebo dojde jen částečně, může být přirozený odtok slz narušen.“

Jaké jsou příznaky neprůchodnosti slzných cest?

Rodiče si všimnou brzy po narození, že jedno očičko neustále slzí a později se v oku objeví jednostranná hlenovitá, nebo hnisavá sekrece. Příznaky někdy samovolně ustoupí, ale pak se zase vrátí a začnou znepříjemňovat dítěti život a rodiče zneklidňují. Lékař dodává: „Po lokální aplikaci antibiotik zánět v oku ustupuje, ale ne slzení. Po nějakém čase se opět objeví problém a začíná koloběh - opakovaná  místní léčba antibiotiky, uklidnění zánětu a jeho opětná recidiva. Někdy se stává, že je později postiženo i druhé oko hnisavým zánětem.“ Záněty spojivek jsou druhotné, neboli infekce se do oka dostane z důvodů snížené obranyschopnosti oka resp. v důsledku špatného odtoku slz. Není také vzácné, že z těchto příčin někdy dochází i k bolestivému zánětu celého slzného vaku. Výše uvedené příznaky jsou typické pro neprůchodnost slzných cest.  

Co dělat a co nedělat u neprůchodnosti slzných cest?

Odborník doporučuje: „U vrozené neprůchodnosti slzných cest jde v podstatě o mechanickou překážku, kdy jsou odtokové slzné cesty zúžené nebo i zcela uzavřené. Jsou i speciální testy, které tuto diagnózu potvrdí. Pokud slzení a záněty u novorozence přetrvávají déle, než měsíc mělo by se na tento problém myslet.  Opakovaná místní léčba zánětů spojivek s aplikací antibiotik přináší jen dočasný efekt a naopak při delším podávání dětskému oku nesvědčí. Racionálním řešením je v tomto stadiu provést průplach nebo sondáž slzných cest.“

Jak se průplach slzných cest provádí?

Oční lékař zavede v lokální anestezii dítěti do slzných cest jemnou kanylku (nasazenou na injekční stříkačku) a mírným tlakem je propláchne fysiologickým roztokem. Když ani tento manévr nepomůže je nutno použít malou kovovou sondičku a slzné cesty uvolnit sondáží. To, že jsou slzné cesty průchodné, oční lékař pozná, když dítěti z nosánku vytéká tekutina, kterou používáme při průplachu. Moderní a rychlý způsob této malé intervence spočívá v tom, že speciální kanylou provedeme zároveň průplach tak i sondáž.

Jaké jsou výsledky?  

Primář Milan Odehnal shrnuje: „Jsou vynikající a téměř 95 % dětí je po tomto způsobu léčby bez potíží. Slzy po zákroku odtékají tam, kam mají, tzn do slzovodu nosu, a záněty očí ustoupí.  Navíc zákrok je v rukou zkušeného dětského oftalmologa rychlý, bezpečný a nezatěžuje dítě. Uklidnění dítěte i rodičů je pak odměnou za tento léčebný zákrok…

V jakém časovém horizontu se má průplach slzných cest provést? Nejlépe do 4 měsíců věku, dokud je dítě malé. Později je zákrok také možný, ale u většího bránícího se dítěte to může být obtížné a také efektivita zákroku po 6 měsíci věku klesá.

Je možná jiná léčba?

Na tuto častou otázku odborník odpovídá jednoduše: „ Ano, konzervativní přístup v léčbě je možný. V počátcích lze provádět manuální masáže slzného vaku, kdy tlakem masírujeme oblast vnitřního koutku, čistíme nosánek dítěti a vytíráme přebytek slz nebo hlenu. Někdy se tvrdí, že se má vyčkat na samovolné otevření odtokových cest a jejích zprůchodnění. Klíčovou otázkou je ale za jakou cenu a za jak dlouho se to může uskutečnit. Pokud se opakovaně slzné cesty nepodaří zprůchodnit ani průplachem nebo sondáží musíme provést operační zákrok v celkové anestezii tzv. intubaci slzných cest, kdy se do slzných cest zavádí speciální kanyly až do ústí slzovodu v nose.“

Doporučený postup při podezření na neprůchodnost slzných cest

  1. V prvních týdnech po porodu, pokud slzení a sekrece z očí trvá, můžeme postupovat konzervativně a to až do jednoho nebo 1,5 měsíce věku. Aplikujeme nosní kapky a čistíme dutinu nosní, ze spojivkového vaku odstraňujeme sekret borovou vodou a můžeme provádět jemné masáže slzného vaku. Masáže u vnitřního koutku slouží především k exprimaci nahromaděného sekretu v slzných cestách a brání jeho případné infekci.
  2. U druhotných zánětů oka aplikujeme lokální antibiotika ve formě kapek. Podávání mastí nedoporučujeme pro zhoršení odtoku slz. 
  3. Do léčby je dobré aktivně zapojit i rodiče a vysvětlit jim problematiku anatomie a fysiologie u neprůchodnosti slzných cest.
  4. Při opakovaných zánětech spojivek, které se vrací  i po antibiotické léčbě a trvají více než jeden měsíc, je lépe nečekat  a konsultovat problém s dětským oftalmologem.

Autor: Klára Kotábová


obrázek1.pngDocent Jozef Záhumenský je přednostou II. Gynekologicko-porodnické kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava a Lékařské fakulty Univerzity Komenského. Působí také jako soudní znalecv oboru gynekologie a porodnictví na Slovensku i v České republice. Kromě každodenní práce na porodním sále vede poradnu pro vysoce rizikové těhotenství. Předmětem jeho odborného zájmu je nejen vedení porodů a prenatální péče, ale rovněž problematika těhotných žen s infekčními nemocemi. Zabývá se problematikou gynekologických infekcí a péčí o ženy, které v poporodním období provází problémy. Je autorem dvou monografií, jedné učebnice a mnoha domácích i zahraničních odbnorných článků. Více na www.zahumensky.eu


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek