_Některé kočárky porušují bezpečnostní normy a obsahují nebezpečné látky

Některé kočárky porušují bezpečnostní normy a obsahují nebezpečné látky
Datum publikace: 30.05.2016

dTest se rozhodl ulehčit práci nastávajícím rodičům a ušetřit je dlouhého bádání, který že kočárek představuje nejvýhodnější koupi z hlediska ceny i kvality. Otestoval 10 modelů s hlubokou korbou i se sportovní nástavbou, přičemž na hodnocení se kromě odborníků podíleli i sami rodiče. U určitých modelů bylo nepříjemným překvapením zjištění přítomnosti potenciálně nebezpečných látek. Jiné kočárky v testu bezpečnosti nevyhověly požadavkům daným normou. Titulem toho nejlepšího se může pyšnit model Stokke Trailz, který jako jeden z mála neobsahoval žádné nežádoucí látky.

 

Roste cena s kvalitou?

Rozhodně nelze tvrdit, že vyšší cena automaticky znamená i vyšší kvalitu. „Pravdou ale je, že první v žebříčku hodnocených kočárků se umístil ten nejdražší. Nese název Stokke Trailz a pořídit ho můžete za 37 700 Kč. Skvěle se s ním manipuluje, je bezpečný po všech stránkách, odolný a jeho potah můžete prát v pračce,“ říká Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu. Titulem nejvýhodnější koupě byla odměněna sportovní i klasická varianta kočárku Jané Crosswalk. Za 17 700 Kč pořídíte stále velice kvalitní produkt. Pozitivní hodnoty nabyl především díky snadné manipulaci s nástavbami a jednoduché přepravě v autě.

Testovaly se kombinované kočárky

Nabídka kočárků na trhu je různá. Někdy jsou nabízeny zvlášť, jindy v celé sadě, většinou v základu se sportovní sedačkou a součástí balení bývá hluboká korbička, případně dětská autosedačka. Důležité je tedy sledovat, co za vynaložené finance dostanete. Někdy stojí jen samotný kočárek přes deset tisíc korun, jindy dostanete za stejné peníze celou sadu. Je nutné zmínit, že dTest testoval takzvané kombinované kočárky, které disponují hned několika variantami sestavení, využít je lze pro novorozeně a po přestavbě třeba i pro patnáctikilové dítě.

Rodiče testovali kočárky na problémy běžných situací

Rodiče zapojení do zkoušek měli za úkol překonat běžné denní situace a následně ohodnotit, jak se jim s kočárky zacházelo. Do této praktické zkoušky jsme zahrnuli například manévrovatelnost, přepravu ve složeném stavu nebo také čištění potahu. „Současná nabídka je široká a výběr kočárku, který bude vyhovovat dospělým i dítěti, může být zvláště pro prvorodiče nelehkým úkolem,“ říká Hoffmannová. Co se týče expertů na nebezpečí úrazu, zaměřili se na pohyb kočárků v náročném terénu. Zkoušeli, do jaké míry jsou zádržné připínací pásy bytelné, jak funguje brzdící systém či zda jde z kočárku vykousnout nebo jinak oddělit malé části, které by dítě mohlo vdechnout či sníst. Toto se ale naštěstí potvrdilo pouze u jednoho z testovaných produktů.

Škodlivé látky v blízkosti dítěte

Zvláštní pozornost dTest věnoval chemikáliím, jako jsou polycyklické aromatické uhlovodíky, které obsahují potenciální karcinogeny. Ty se objevily ve stopovém množství u všech modelů kromě vítězného Stokke Trailz a třetího kočárku v pořadí jménem Hartan Racer GT. Ve stejných případech byly nalezeny i ftaláty, látky zvyšující riziko vzniku alergií či astmatu. Tyto faktory znamenaly znatelné snížení hodnocení. Nelze se tedy divit, že nežádoucí chemikálie obsahoval i outsider celého průzkumu, Tako Baby Heaven Exclusive, jenž v hodnocení kvality obdržel pouhá 2 %.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek