_Nejen teplý obklad a odvar z fenyklu pomůžou při kolice. Vyzkoušejte klubíčkování

Datum publikace: 10.09.2019

Bolení bříška a „prdíky“ kojence umí hodně potrápit. Odpomoci od problémů mohou kapičky a sirupy zakoupené v lékárně, ale i celá řada babských rad…

Dítě urputně pláče, zvedá nožičky, prohýbá se a červená v obličeji v marné snaze si ulevit od plynatosti. Ne vždy ale novorozenec svůj problém zvládne sám, proto maminky hledají další řešení.

Tipy, jak koliku zvládnout

Možností, jak koliku porazit je celá řada.

Rychlé řešení nabízí například teplo, úlevová poloha a masáž

  • Teplý suchý obklad – nahřejte plínku a dávejte ji dítěti na bříško, použít můžete i polštářky s peckami či plněné otrubami i gelové polštářky. Při jejich aplikaci jen dejte pozor, aby obklad nebyl moc teplý a dítě nespálil
  • Poloha na bříšku – položte dítě na bříško a nechte ho tak dokud bude spokojené
  • Masáž bříška – masírujte dítěti bříško rozevřenou dlaní po směru hodinových ručiček
  • Klubíčkujte dítě – chovejte dítě svinuté „do klubíčka“ v náručí, stejný efekt přinese i šátkování, kdy dítě bude schoulené
  • Pomoci může i jemné cvičení s dítětem (přitahování nožiček k bříšku)
  • Po každém jídle nechejte dítě řádně odříhnout

Odvar z fenyklu a kmínu – radí babské rady

Od koliky podle babských rad pomůže i fenykl. Slabý odvar je možné dítěti přidávat do vody, kterou pije, případně, pokud maminka nekojí, je možné ho přidávat do vody, kterou rozdělává mléko.
Stejný efekt může přinést i slabý odvar z kmínu, anýzu či majoránky.

Změna stravy

K nadýmání a bolestem může docházet i kvůli dietní chybě. Ta u kojeného dítěte bývá na straně matky.
Pokud maminka sní nadýmavé potraviny, tak část látek, které nadýmání způsobuje, přechází do mateřského mléka. Nejčastěji jde o zelí, kedlubny, luštěniny, ale i čerstvé kynuté pečivo. Pozor je třeba dát i na sycené nápoje (limonády s bublinkami).
Odbouráním těchto potravin z jídelníčku lze částečně předcházet „prdíkům“.

U dětí, které jsou na umělé stravě může být přínosná změna mléka, případně nasazení speciálních mlék. V tomto směru je vhodná konzultace s pediatrem. Pomoci může i změna dudlíku na lahvičce tak, aby dítě po přisání polykalo méně vzduchu.

 

Rektální rourka

V některých případech je možné použít i rektální rourku, kterou zavedete dítěti do konečníku. O jejím využití se ale poraďte s lékařem.

Na prdíky s homeopatií

Maminky, které věří homeopatii, mohou volit homeopatickou léčbu. Ta se odvíjí od příznaků, které dítě má, a doporučit by ji měl homeopat.

Kdy k lékaři?

Pokud jsou koliky opakované, urputné, dítě neprospívá či má další potíže, například zácpu, či odmítá potravu, tak je vhodná konzultace s lékařem. Ten zjistí příčinu potíží, případně navrhne další postup či vyšetření.

Autor: Barbora Neubergerová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek