_Nejčastější příčiny nočního pláče

Nejčastější příčiny nočního pláče
Datum publikace: 18.11.2011

Důvodů, proč dítě v noci pláče může být mnoho. Tady jsou nejčastější z nich.

Nejčastější příčinou dlouhodobých problémů se spánkem je vytvoření špatného návyku spojeného s usínáním. Jde vlastně o vznik podmíněného reflexu, za kterého matka dítě naučí usínat. Tímto podmíněným reflexem může být cokoli – například uspávání během kojení, uspávání při světle apod. Pokud dojde k vytvoření tohoto reflexu, dítě se dožaduje opakování činnosti pokaždé, když jeho mozek zaregistruje, že ona činnost chybí. K tomu dochází během tzv. krátkých probuzení, která jsou součástí spánkového cyklu a opakují se několikrát za noc.
Miminko, ale může plakat i z jiného důvodu, například proto, že ho něco bolí, nebo je nemocné. V takových případech jde ale většinou o ojedinělé, krátkodobé epizody, které odezní v okamžiku, kdy bolest, či nemoc pomine.

Proč miminko může plakat

  • Může mít hlad, k tomu dochází u miminek, kterým na noc nestačí jejich dávka, a ony mají hladoví. V těchto případech je na místě konzultace s pediatrem, který navrhne změnu v krmení dítěte.
  • Vznikl nějaký dyskomfort, který dítěti vadí, například je mu zima, nebo naopak velké teplo, může ho něco škrtit – třeba příliš utažená plínka apod.
  • Častým důvodem neklidu dítěte je nadýmání. Řešením situace může být jemná masáž bříška po předchozím nahřátí například teplými suchými obklady (polštářky se zrníčky, peckami apod.). Možné je dítěti podávat i kapky, určené na tento problém, možné je je volně koupit v lékárnách.
  • Velká část dětí špatně snáší prořezávání zoubků. V takovém případě má dítě nalité dásně, často hodně sliní a během dne si sahá do pusinky a „kouše“ tvrdé předměty. Zmírnění obtíží je možné pomocí chladivých kousátek, či roztoků určených na potření dásní.

Kdy je třeba vyhledat lékaře

  • Pokud jinak klidné dítě propláče celou noc, je dobré jeho stav zkonzultovat s lékařem. V takových případech může noční neklid znamenat počátek nemoci.
  • Jestliže má miminko teplotu, nemá zájem o jídlo a pití, je nutná návštěva lékaře, který stav zhodnotí a v případě potřeby navrhne hospitalizaci na dětském oddělení.
  • V noci bývá častou příčinou intenzívního pláče zánět středouší. Dítě si sahá na ouško a plačtivě reaguje na tlak pod ušním boltcem. K tomuto dochází nejčastěji při virových nákazách, pokud má dítě rýmu a neumí smrkat. Stav bývá doprovázen zvýšenou teplotou. Řešením situace je návštěva ORL, kde lékař zvolí terapeutický postup.
  • Část malých dětí trpí na tzv. laryngitidy. I ony často propukají během noci. Typický je pro ně štěkavý kašel a sípavé dýchání. Pokud se miminko v noci probudí s pláčem, který je takovým kašlem doprovázen, je třeba rychle vyhledat lékaře (ORL). Laryngitida je doprovázena otokem sliznic dýchacích cest, potíže by bez lékařského zásahu mohly znamenat velký problém.

Text vznikl ve spolupráci s dětskou neuroložkou MUDr. Ivou Příhodovou ze spánkové laboratoře  Neurologické kliniky VFN v Praze.

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek