Klíšťová encefalitida a lymeská borelióza jsou jedno onemocnění
To je omyl, jde o dvě různá onemocnění, společné mají jen to, že je obě přenášejí klíšťata. Zatímco lymeská borelióza je bakteriální nákaza, které je v časném stádiu dobře léčitelné antibiotiky, tak klíšťová encefalitida je virová infekce, na kterou neexistuje účinná specifická léčba a antibiotiky ji léčit nelze. Nemocní dostávají léky na snížení teploty, bolesti, proti zánětu nebo otoku mozku, ovšem s působením virů se musí organismus vypořádat sám v rámci své imunity.
Klíšťovou encefalitidu přenášejí klíšťata, mouchy a komáři
To úplně pravda není. Zcela prokazatelně ji přenášejí pouze klíšťata a to ve všech svých vývojových stádiích, tedy i malé nymfy a larvy. Bodavé mouchy a komáři toto onemocnění nepřenášejí, doba jejich přisátí je příliš krátká na to, aby mohli nakazit člověka, ze kterého sají krev.
Klíšťová encefalitida ohrožuje zejména malé děti
Onemocněním jsou ohroženi všichni, kdo se pohybují v přírodě. Infikovaná klíšťata jsou už ve všech krajích České republiky. Rozdíl je však v průběhu onemocnění u dětských a dospělých pacientů. Zatímco u dětí obvykle bývá lehčí průběh, dospělí pacienti a senioři naopak mívají průběh těžší s celou řadou závažných a dlouhodobých komplikací.
Zdroj: Shutterstock.com
Klíště stačí včas odstranit a člověk se nenakazí
Toto tvrzení je v podstatě správné. Pokud člověk klíště odstraní do dvou hodin po přisátí, tak se klíšťovou encefalitidou nenakazí. Problém je však v tom, že ne vždy je člověk ze sebe, či z dítěte, klíště skutečně schopen včas odstranit. Zejména pokud je malá nymfa přisátá pod spodním prádlem, v podpaží nebo na pokožce ve vlasech.
Klíšťová encefalitida může být příčinou celé řady poruch soustředění a učení u dětí
Ano. Toto tvrzení je správné. Pokud dítě prodělá klíšťovou encefalitidu, a to i jen v mírné formě, může mít onemocnění za následek celou řadu potíží. Mezi ně patří i poruchy paměti, poruchy soustředění, ztráta koncentrace, chronická bolest hlavy, nespavost a podobně, které mohou vést ke zhoršení prospěchu ve škole.
Autor: Barbora Neubergerová
Zdroj: MUDr. Rastislav Maďar