_Nedejte šanci stresu!
Odborníci z řad psychologů i porodníků stále častěji upozorňují na přímou souvislost mezi průběhem těhotenství, vývojem dítěte a prožitým stresem. Přestože k těhotenství patří změny nálad a plačtivost, stres by měl jít po celou dobu čekání na miminko stranou.
Příčinou toho, proč stres negativně působí na těhotenství a zdraví vyvíjejícího se plodu, jsou stresové hormony.
Jak stres funguje
Stres je dědictví po našich praprapředcích. V době, kdy každé získání potravy znamenalo riskování života, byl stres a pochody s ním spojené často jedinou šancí na záchranu života. Pokud se člověk tváří v tvář ocitl v nebezpečí, organismus se přepnul krizového režimu, který mu krátkodobě umožnil větší využití svalů v boji, vyšší rychlost běhu při útěku a menší tepelné či krevní ztráty při zranění a nemoci. Všechny tyto procesy jsou řízeny stresovými hormony, které se v okamžiku, kdy mozek vyhodnotí vážné ohrožení, začnou tvořit vyplavovat do organismu.
Přesto, že dnes již při shánění potravy nemusíme riskovat, ochranný systém v podobě vyplavování stresových hormonů u nás stále funguje. A škodí nám.
Ovlivňuje i plod
Přestože stres měl být jakousi ochranou v případě ohrožení, dnes je tím, co nám ubližuje. Problémy s trávením, nespavost, zvýšená únava, bolesti hlavy, neurologické problémy, kardiovaskulární potíže ale i potíže s otěhotněním či rizikové těhotenství – všechny tyto zdravotní komplikace mohou se stresem souviset.
Odborníci dokonce upozorňují na to, že se stres z matky přenáší na vyvíjející se plod. Pokud je plod dlouhodobě vystaven stresu matky, začne jeho organismus produkovat vlastní stresové hormony. Pokud je jejich účinku plod dlouhodobě vystaven, může se to později odrazit nejen na zvýšené nemocnosti dítěte, ale i na jeho IQ.
Zbavit se stresu je obtížné, ale jde to
Každá nastávající maminka by proto měla mít na paměti, že napětí, nervozita, obavy a strach se odrazí nejen na průběhu těhotenství, ale i na vývoji miminka. Chcete-li, aby bylo vaše těhotenství pohodové, nenechte se vyvést z míry, nerozčilujte se a nepropadejte zbytečným obavám. V tuto dobu potřebujete především klid a pohodu.
Zbavit se stresu vám možná pomůže i následujících deset rad
- Sepište si na papír všechny své aktivity, pracovní a rodinné povinnosti, závazky vyplývající z vašich koníčků a zájmů a spočítejte si, kolik času vám zaberou. Vedle toho si napište čas, který vám zbývá jen pro vás samotnou. Je tento rozvrh vyrovnaný? Pokud máte víc povinností, než relaxace a odpočinku, je třeba něco změnit!
- Pokud jste zjistila, že jste těhotná, měla byste se smířit s tím, že vaše tempo je nutné zpomalit. Připravte se na to, že vás čeká období, kdy budete více unavená a budete potřebovat více spánku. Čím dříve se smíříte s tím, že vaše aktivita dočasně poleví, tím lépe pro vás a vaše miminko. Přetěžování a kladení si nereálných cílů vás bude jen a jen stresovat.
- Pokud jste měla do nynějška pocit, že jste měla svůj život pod kontrolou, rozlučte se s ním. Těhotenství je období, které může vaše plány během jedné hodiny změnit, a vy s tím nic nenaděláte. Smiřte se s tím, že se mohou přihodit i věci, se kterými jste nepočítala a nebyla na ně zvyklá a že se budete muset přizpůsobit svému tělesnému stavu více než kdy jindy. Příkladem může být i obyčejná ranní nevolnost, která vám znemožní návštěvu restaurací, obchodů s potravinami i uvaření vlastního oběda.
- Uvědomte si, že většina rozhodnutí souvisejících s jiným stavem je pouze na vás. O tom, co je pro vás a vaše dítě nejlepší nebude rozhodovat ani váš nadřízený, ani vaši příbuzní. Výběr ošetřujícího lékaře, porodnice a dalšího bude především na vás.
- Těhotenství neznamená konec společenského života. Ponechejte všechny své komunikační kanály otevřené, neuzavírejte se do světa, ve kterém budete jen vy, manžel a váš společný potomek. Ke spokojenému životu potřebujete i přátele a kamarádky. I s nimi můžete probrat své obavy z jiného stavu a mateřství.
- Nechtějte být za každou cenu hrdinou. Máte-li náročné povolání musíte počítat s tím, že na všechno v době jiného stavu nebudete stačit. Je zbytečné se stresovat tím, co všechno musíte udělat, je zbytečné plánovat dlouhodobé cíle a úkoly. Lepším řešením je, začít systematicky svou práci předávat kolegům. Čím dříve to uděláte, tím lépe pro vás, určitě vám to přinese klid.
- Máte strach, že své těhotenství nezvládnete? Sepište si všechny své obavy a poznamenejte si všechny otázky, na které neznáte odpověď. Tento seznam si s sebou vezměte do těhotenské poradny a nestyďte se na vše zeptat svého lékaře. Znalost daných problémů vás určitě uklidní.
- Vymezte si čas na relaxaci. V dnešní uspěchané době by si ji měl povinně dopřát každý, pro ženy v době těhotenství to platí dvojnásob. Způsob jakým chcete odpočívat, si zvolte sama s ohledem na aktuální stav. Někomu postačí procházka v přírodě, nebo čtení knížky, jiné těhotné mamince pomůže odbourat stres hudba, nebo kosmetická masáž.
- Naučte se některou z relaxačních technik, zkuste „vypustit“ z hlavy všechny myšlenky. I to zmírní vše vnitřní napětí.
- Máte v sobě zmatek? Stíhá vás jedna pochybnost za druhou? Zkuste své pocity, nálady a starosti jasně zformulovat. Pokud se vám to podaří, získáte jasnější představu o sobě i o tom, co vás trápí. Pak je jen na vás, zda si s daným problémem poradíte sama, zda změníte své priority, nebo zda bude nutná odborná pomoc a konzultace. Toto se nemusí týkat pouze zdravotního stavu, ale i problémů týkajících se bydlení, zaměstnání nebo rodinných vztahů.