_Nastávající maminky, nepodceňujte chřipku!

Nastávající maminky, nepodceňujte chřipku!
Datum publikace: 24.03.2012

Chřipky a další respirační infekce jsou většinou z nás podceňované. Pár dní kašlání přeci nic není! Pravda je ale jiná. Chřipka dříve patřila mezi smrtelné nemoci a i dnes může způsobit mnohé zdravotní komplikace. A přesto, že si to ženy neuvědomují, v době jiného stavu je pro ně chřipka velkým nebezpečím.

Proč jsou těhotné více ohroženy

Imunitní systém těhotné ženy funguje jinak než je tomu v době, kdy žena gravidní není. Všechny změny souvisejí se vznikem, vývojem a ochranou nového života v děloze matky.
Aby nedošlo k tomu, že organismus ženy začne vnímat plod jako vetřelce, kterého je třeba zničit, vybavila příroda ženu mechanismy, které vedou k dočasnému snížení obranyschopnosti. Kdyby tento mechanismus nefungoval, došlo by k aktivaci ochranných procesů imunitního systému a plod by byl vystaven agresivnímu útoku imunity s následkem poškození či zahubení.
Toto přechodné ochranné snížení imunitní funkce má však i negativní efekt, žena je kvůli němu náchylnější k nákazám virovými infekcemi.

Jak se bránit

Prvním preventivním krokem by mělo být očkování. K tomu je nejlepší přistoupit ještě před početím. V době jiného stavu je očkování možné také, ale jeho aplikace může být ztížená aktuálním stavem a kondicí nastávající maminky. Pokud by se těhotenství nevyvíjelo tak, jak se očekává, mohl lékař vakcinaci nedoporučit.
Druhou částí preventivních opatření by mělo být zvýšení příjmu vitamínů, zejména vitamínu C. Toho je možné docílit zvýšenou konzumací ovoce a zeleniny, případně pomocí potravinových doplňků určených pro těhotné.
Součástí preventivních opatření by mělo být zvýšení hygieny. Kapénky nesoucí chřipkové viry dolétnou až metr a půl od zdroje infekce, kterým je kýchající člověk, ulpívají na rukách, na použitých kapesnících i kontaminovaných předmětech. Jedinou možností jak se jim bránit je pečlivé mytí rukou, případně používání ochranné roušky.
Těhotné ženy by měly také pečlivě vážit návštěvu všech prostor s vyšším množstvím lidí. Omezit by měly prostředky hromadné dopravy, pokud je to možné, nákupní a kulturní centra ale i ordinace lékařů a dětské kolektivy – například školy a školky.

Léky jen po odborné konzultaci

Léčba chřipky tj. teplot, bolestí svalů, kloubů, bolestí v krku a kašle, v době jiného stavu vyžaduje pozornost.
Jako první je nutné si uvědomit, že vysoké teploty, které chřipku doprovázejí, mohou ohrozit zdraví a vývoj plodu. Dlouhodobý urputný dráždivý kašel může být například u žen s diagnózou nedostatečnosti děložního hrdla jednou z příčin vzniku kontrakcí a předčasného porodu.
Druhým nebezpečím samoléčby je skutečnost, že ne všechny volně dostupné léky je možné bezpečně užívat po celou dobu těhotenství. Některé jsou bezpečné jen v určitém období, jinak mohou způsobit poškození plodu.

Jak postupovat?

Pokud žena pocítí první příznaky chřipky, měla by informovat svého lékaře. Ten by měl navrhnout léčebný postup s ohledem na její stav.
Těhotné ženy by neměly chřipku podceňovat nebo se ji snažit přecházet. Bylinné čaje, bylinné potravinové doplňky, vitamínové preparáty, ale i léky by měly brát pouze po konzultaci s lékařem.
V případě těžšího průběhu onemocnění může těhotné lékař navrhnout hospitalizaci.
Mezi vážné komplikace chřipky patří zápal plic, postižení srdeční tkáně, postižení plodu, samovolný potrat, u oslabených jedinců může být chřipka život ohrožujícím onemocněním.

 

Příznaky chřipky:

  • Horečka, zimnice
  • bolesti hlavy, svalů a kloubů
  • suchý dráždivý kašel
  • chřipka probíhá bez rýmy (rýma je příznakem jiných typů respiračních viróz)
  • nemoc může doprovázet žaludeční nevolnost

 

 


MUDr. Antonín KaprálMUDr. Antonín Kaprál, soukromý gynekolog z Prahy 6, s mnohaletou praxí porodnickou i gynekologickou, 6 let pracoval na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF v Praze, kde se mimo jiné zabýval reprodukční medicínou, následně jako primář Gynekologicko-porodnického oddělení v Kolíně. Je odborníkem na antikoncepci a hormonální substituční léčbu. Více o něm naleznete na www.mudr-kapral.cz


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek