_Narodí se holka, nebo kluk? Pověry, které dnes děsí

Datum publikace: 26.01.2019

Pro současnou medicínu není žádný problém určit pohlaví dítěte před jeho narozením. Možností, jak zjistit, zda se narodí dívka, či chlapeček, je více. Pohlaví může poměrně spolehlivě ukázat ultrazvuk již po 17. týdnu gravidity, a v případně nutnosti je možné nechat pohlaví určit laboratorní analýzou plodové vody. V minulosti tipovaly ženy pohlaví svého dítěte na základě mnoha zažitých mýtů a pověr. Máme však babským radám věřit?

Vysoko, nebo nízko?

Známým mýtem, na základě kterého bylo možné určit, zda se ženě narodí chlapeček, nebo holčička, byl tvar břicha v době jiného stavu. Pokud žena měla bříško vysoko nebo jí zasahovalo hodně do boků, předpokládalo se, že očekává holčičku. Pokud měla břicho hodně dopředu nebo po celou dobu těhotenství pokleslé, očekával se chlapeček.
Co na mýtus říkají lékaři?
Tvar bříška nastávající maminky není určen pohlavím očekávaného dítěte, ale svalovým napětím, pružností děložní tkáně a polohou plodu uvnitř dělohy. Jde o velmi individuální záležitost, která vychází z anatomických dispozic.

Změna tváře

Dcera bere matce krásu, syn jí na kráse přidává. Tento mýtus byl a stále je velmi rozšířený.
U části žen během těhotenství dochází ke vzniku otoků ve tváři či ke vzniku hyperpigmentací. Pokud se tak stane, bývá to připisováno tomu, že se ženě narodí dcera.
Na část žen má těhotenství přesně opačný efekt, zlepší se jim pleť a ony během prvních měsíců těhotenství téměř rozkvetou a spokojenost z nich vyzařuje na všechny strany. Tato změna bývá připisována narození syna.
Co na mýtus říkají lékaři?
Těhotenství je stav, který je doprovázen mnoha hormonálními změnami. Tyto změny se mohou odrážet na stavu pleti, vlasů, ale i na přechodném úbytku tělesné váhy v počátku těhotenství a na následném váhovém přírůstku.
Těhotenství některých žen doprovázejí žaludeční nevolnosti, jiné těhotné mají větší chuť k jídlu. U žen, které měly před otěhotněním problémovou pleť, může dojít ke spontánnímu zlepšení během jiného stavu, jiné nastávající maminky zaznamenají vznik těhotenských jaterních skvrn, které po porodu spontánně odezní.
Všechny tyto procesy jsou podmíněny ne pohlavím vyvíjejícího se plodu, ale tím, jak organismus ženy na hormonální změny spojené s probíhajícím těhotenstvím reaguje.

Tlukot srdce

Pohlaví dítěte před narozením, lze určit podle jeho srdeční frekvence. Pokud dítěti tepe srdíčko nad 140 úderů za minutu, narodí se ženě holčička. Pokud je tepová frekvence pod 140 tepů za minutu, čeká chlapečka. I takové byly představy nastávajících rodičů.
Co na mýtus říkají lékaři?
Podle tepové frekvence nelze určit pohlaví dítěte z mnoha důvodů.
Tep dítěte se mění na základě toho, zda je ve chvíli měření v klidu, nebo v pohybu. Rychlost tepů za minutu může být ovlivněna zdravím a tím, jak plod v děloze prospívá. Pro některé vrozené vývojové srdeční vady je typická zrychlená srdeční činnost.
Rychlost srdeční činnosti může být ovlivněna i podáváním některých léků těhotné ženě.

Chuť na sladké, či kyselé?

Hodně žen v minulosti věřilo tomu, že jejich těhotenské chutě souvisejí s pohlavím očekávaného dítěte.
Neodolatelná chuť na vše sladké byla připisována očekávané dceři. Výrazná preference kyselých a ostrých jídel byla spojována s očekáváním syna.
Co na mýtus říkají lékaři?
Chutě nastávajících maminek jsou různé a dokonce se stává, že jedna žena má při dvou probíhajících těhotenství zcela odlišné chuťové preference, a to i přes to, že má děti stejného pohlaví. Co přesně ovlivňuje touhu po některých jídlech je nejasné, zčásti se tyto preference připisují i deficitu některých látek, o které si organismus ženy zvýšenou chutí po některé potravině „říká“.

Důležitá poloha při sexu

O pohlaví dítěte rozhodne to, v jaké poloze dojde k jeho početí.
Pokud je dítě počato při poloze, kdy je žena „nahoře“ bude počat chlapec. Poloha, kdy je „nahoře“ muž, znamená potomka ženského pohlaví.
Co na mýtus říkají lékaři?
Sexuální praktiky či poloha během pohlavního styku nemohou jinak ovlivnit pohlaví počatého dítěte. A to ze dvou důvodů.
Ke splynutí vajíčka se spermií může dojít i několik hodin až dní po ukončení pohlavního styku, kdy spermie v organismu ženy „počká“ na ovulaci a vyplavení vajíčka vhodného k oplození. Doba, po kterou může být vajíčko oplozeno je asi 24 hodin. Délka doby přežití spermie v organismu ženy je asi 48 hodin. K oplození vajíčka ve většině případů dojde nikoli v průběhu pohlavního styku, ale až po jeho ukončení.
Pohlaví dítěte je dáno chromozomální výbavou spermie, která jako první pronikne do vajíčka.
Pokud vajíčko oplodní spermie nesoucí chromozom X, dojde ke zplození dcery (genetická výbava žen je XX), dojde–li k předání chromozomu Y, je počat chlapec (mužská genetická výbava je XY). 

Další mýty, které předpovídají pohlaví dítěte

  • Vášnivým ženám se rodí chlapci, je-li v sexu aktivnější muž, narodí se dívka.
  • Pohlaví dítěte předpoví řetízek s přívěskem, který se houpe ženě nad dlaní. Pokud přívěsek obíhá ve tvaru kroužku, žena je předurčena k porození dcery, pokud se kýve jako kyvadlo, žena porodí chlapce. Pokud přívěsek změní svou dráhu z kývavého pohybu do krouživého, narodí se jí nejprve chlapeček, pak dívka. V obráceném případě směru pohybu bude i obrácené pořadí pohlaví narozených potomků.
  • Pohlaví dítěte žena vytuší intuitivně. Pokud od začátku těhotenství věří tomu, že její dítě bude holčička, narodí se jí dcera, pokud si myslí, že pod srdcem nosí chlapce, narodí se jí skutečně syn.
  • Pokud bude dítě počato v liché dny menstruačního cyklu, narodí se syn, pokud v sudé, narodí se dcera.
  • Chce-li žena mít děti různého pohlaví, musí počít a porodit děti s odstupem sedmi let. Po této době u ženy dochází k „výměně“ krve, která je zárukou početí dětí rozdílného pohlaví.
  • Snad nejrozšířenější pověrou v našich krajích je to, že dívky nosí vrány a chlapce čáp. Pokud se v době početí či začátku těhotenství v okolí ženy objeví velké hejno vran, může se maminka těšit na holčičku. Pokud v době těhotenství, nebo plánování potomka nad domem domu či v jeho okolí zakrouží čáp, může pořizovat výbavičku v modré barvě.

 Autor: Barbora Neubergerová



Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek