_Nalepené pásky - tejpy lze použít i v těhotenství

Nalepené pásky - tejpy lze použít i v těhotenstvíTejpování u těhotné.
Datum publikace: 03.05.2014

Lymfotaping a kineziotaping jsou poměrně mladé metody využívané zejména maséry a fyzioterapeuty k dokončení masáže, uvolnění blokace či doléčení poúrazových stavů. Techniky ale mají velké využití i u nastávajících maminek, kde jsou dobrým pomocníkem při zmírnění bolestí zad a nohou a těhotenských otoků.

Principem lymfotapingu je zlepšení průtoku krve a lymfy pomocí elastických, voděodolných pásek, které se nalepí na nataženou kůži dané partie. Po správném nalepení pásek dojde ke zvrásnění a uvolnění kůže v daném místě, což umožní zvýšení prokrvení a průtoku lymfy. „Aby byl lymtotaping správně proveden, je nutná znalost anatomie a funkce lymfatického systému a jeho fungování a znalost zásad lymfodrenáže. Používané pásky jsou naprosto prodyšné, nedráždivé vyrobené z bavlněného materiálu. Používaná lepidla jsou šetrná k pokožce a jen výjimečně vyvolávají alergickou reakci. Jejich použití je bezpečné jak pro těhotné ženy, tak i pro malé děti,“ popisuje Libuše Hacaperková ze Studia maminka.

Kineziotaping je metoda, která se využívá k odstranění chronických bolestí zad a dalších částí těla, při tlumení bolesti u poúrazových stavů, při pohmoždění a namožení svalů a vazů a dalších bolestivých stavů.

Lymfotaping místo masáže

Častou komplikací těhotenství jsou otoky na nohách, rukách a tvrdnutí bříška, které je spojeno se špatným průtokem lymfy. Všude tady může pomoci lymfotaping. „V době jiného stavu, kdy není možné bříško masírovat a provádět lymfodrenáž, pomohou nalepené pásky. Při aplikaci lymfotapingu dochází k nadzvednutí podkoží a tím k prokrvení a uvolnění svalů na bříšku. Správně nalepený tejp vytváří na pokožce povrchové vlnky, které nadzvedávají povrch pokožky a tím uvolňují krevní oběh a podporují směrově tok lymfy. Při spontánním pohybu vzniká tzv. efekt jemné pumpy, která neustále podporuje drenování lymfy.
Ve vyšším stupni těhotenství, kdy má už maminka větší a těžší bříško lze mamince ulevit i tím, že se pomocí tejpů bříško mírně nadzvednout a přidrží tejpem tak, aby došlo k jeho nadlehčení, čímž částečně ulevíme bolavým zádům,“ doplňuje Hacaperková.
Správné položení tejpů v místech horních a dolních končetin pomůže zmírnění otoků. I zde je principem terapie nadzvednutí kůže, které umožní volný odtok lymfy. „Podobně se postupuje i u žen po odstranění prsu v rámci onkologické léčby, kde došlo k zásahu do lymfatického systému. Taping lze v těchto případech provádět po skončení chemoterapie a po písemném souhlasu ošetřujícího onkologického lékaře,“ popisuje odbornice.
Lymfotaping se aplikuje zejména po ruční či strojové lymfodrenáži končetin k zesílení a prodloužení účinku. Vedle toho také nahrazuje kompresní punčocháče především v teplých letních měsících, kdy je (nejen) nastávající maminky, nerady nosí. U nastávajících maminek lze pouze ruční lymfodrenáž aplikovat velmi omezeně, vždy s ohledem na aktuální stav a stupeň těhotenství, takže v tomto případě je lymfotaping dokonalý v tom, že částečně může nahradit ruce maséra.
Nastávající maminky mají často i křeče v nohách, i ty lze zmírnit, anebo dokonce odstranit lymfotapingem.

Kineziotaping – aby tělo nebolelo

Těhotné se velmi často setkávají s bolestmi zad. Ty jsou způsobeny změnami proporcí, zvyšující se hmotností dělohy a plodu a s tím související změnou těžiště. V běžném životě může úlevu přinést masáž. S tou je to však v těhotenství složitější. „V těchto případech může pomoc přinést právě kineziotaping, kdy se pomocí nalepených pásek docílí uvolnění svalů a případných blokací. Metoda je vhodná zejména v prvním trimestru, kdy sice na těhotné mamince ještě nejsou výrazné změny tělesných proporcí vidět, ale organismus přesto prochází vysokou zátěží a masáž, která by jinak mohla stav zlepšit, je zakázána.
Kineziotaping v tomto období odlehčí kosternímu a svalovému systému maminky a zmírní napětí v oblasti zad,“ vysvětluje Libuše Hacaperková ze Studia maminka.
Kineziotaping má své místo i v poporodní péči u maminek po císařském řezu, nebo špatně srostlé jizvě po plastice břicha, kdy křížkovým stylem nalepování tejpu dojde u uvolnění podkoží a jizva postupně ztrácí ztuhlost a uvolňuje se.

 

Kdy se nesmí lymfotaping a kineziotaping provádět:

  • nádorová onemocnění v akutní fázi
  • varixy neboli vystouplé křečové žíly
  • alergické reakce na tejp
  • nezhojené jizvy či otevřené rány
  • mateřská znaménka, bradavice, ekzém, lupenka, plísně
  • akutní bakteriální či virové onemocnění a horečnaté stavy
 
 
 
Taping aplikovaný na břicho.
 
 
 
 
Taping v těhotenství může pomoci od bolestí zad.
 
 
 
Taping při otocích dolních končetin.
 
Foto: Studio maminka
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek