_Na jaké prohlídky máte v těhotenství nárok
Objevil se vám na těhotenském testu proužek znamenající těhotenství? Možná vás zajímá, na jaké prohlídky máte v těhotenství nárok.
Smyslem předporodní lékařské péče je odhalení nebo zabránění vzniku nejrůznějších těhotenských komplikací. A ty se mohou týkat těhotné i jejího potomka. Pokud zjistíte, že jste těhotná, měla byste kontaktovat gynekologa a domluvit si návštěvu. Během první kontroly se patrně nebude dít nic významného. Podle všeho jen lékař ultrazvukem zkontroluje to, zda je embryo živé, správně uložené, čímž vyloučí případné mimoděložního těhotenství a zároveň ověří, zda čekáte jen jedno mimčo, nebo zda jde o vícečetné těhotenství. Součástí prvního vyšetření by mělo být vypočítání termínu porodu na základě poslední menstruace. Když bude vše v pořádku a vy se budete cítit dobře, je pravděpodobné, že na další kontrolu přijdete zhruba do čtyř týdnů. Tento interval prohlídek by měl být dodržen do konce 36. týdne těhotenství a pokud bude vše bez komplikací, budou prohlídky probíhat v ambulanci vašeho gynekologa. Ten také bude tím, kdo bude navrhovat případná další vyšetření, nebo konzultace. V závěru těhotenství budete předána do péče ambulance vámi vybrané porodnice. U nás je méně obvyklé, že by lékař, který se stará o těhotnou během těhotenství byl také u jejího porodu.
Do konce třetího měsíce těhotenství – tedy do konce 12. týdne
byste měla mít za sebou kompletní prenatální vyšetření. Během této doby by měl lékař zjistit předpokládaná rizika, spojená s vaším stavem. Měl by být informován o tom, zda se s něčím dlouhodobě léčíte, například s vysokým tlakem, diabetem, astmatem apod. V této době by těhotná měla také lékaře upozornit na případná rizika, která souvisejí se zdravím otce dítěte, případně na zdravotní potíže, jež se vyskytují v rodině. Sem patří třeba výskyt genetických vad, poruch krvetvorby apod. Do konce třetího měsíce by nastávající maminka měla mít vystavenou těhotenskou průkazku. Do té bude po celou dobu jiného stavu zapisován krevní tlak maminky, krevní skupina a termíny následujících kontrol, zjištěné potíže atd. Důležitou součástí je vyšetření ultrazvukem na podchycení vrozených vývojových vad.
Do konce čtvrtého měsíce – tedy do konce 16. týdne těhotenství
by každá těhotná měla mít ukončená další vyšetření. Do průkazky by měla být zapsána krevní skupina a tzv. Rh faktor matky. V případě, že má matka Rh faktor negativní a otec pozitivní, měl by být proveden první krevní odběr, který by zjistil, zda si maminka nevytváří protilátky proti plodu. Součástí krevních testů by mělo být i vyšetření na HIV, žloutenku typu B, syfilis a krevní testy, jež by odhalily některé vrozené vývojové vady, například Downův syndrom.
Během 20. - 22. týdne těhotenství
by mělo být miminko vyšetřeno pomocí ultrazvuku. Během vyšetření by měl lékař zjistit, zda plod roste tak jak se předpokládá a zda se správně vyvíjí. Pokud je mimčo dobře natočené, můžete se dozvědět i to, zda čekáte chlapečka, nebo holčičku.
Mezi 24.- 28. týdnem těhotenství
je naplánované vyšetření na těhotenskou cukrovku.To se dělá u těhotných ve věku od 25 let a výše nebo u maminek, které spadají do rizikové skupiny (v rodině se vyskytuje cukrovka). Test spočívá ve vypití glukózy na lačno a následného měření množství cukru v krvi.Toto vyšetření jde, při podezření na těhotenskou cukrovku, udělat i dříve a je možné ho během následujících týdnů i zopakovat.
Mezi 30. - 32. týden těhotenství
tedy do doby ukončení osmého měsíce. U těhotných, které jsou Rh negativní, lékař znovu nechá ověřit množství protilátek v krvi, Z krve zjistí i to, jak je na tom těhotná s množstvím červených krvinek – tedy zda jich má dost, nebo zda je chudokrevná (a potřebuje dodat železo) a zároveň, pokud je třeba, vyloučí nákazu virem HIV, žloutenkou typu B a syfilis.
36. - 37. týden těhotenství
Těhotenství začíná finišovat. Proto je naplánované vyšetření, které by odhalilo vaginální infekci streptokoky skupiny B. Toto vyšetření je prováděno v průběhu 36.-37. týdne a je velmi důležité. Streptokoky skupiny B totiž mohou být příčinou předčasného porodu. Kromě toho mohou způsobit infekce poporodních rach u ženy a mohou na životě ohrozit i mimčo. Pokud by procházelo porodními cestami, ve kterých by streptokok byl, nejspíš by se jimi nakazilo.
Jak často na kontrolu
S blížícím se porodem se začne měnit frekvence gynekologických kontrol. Ty by od 36. týdne až do porodu, měly být jedenkrát týdně, změna nastává i v tom, že těhotná přestává docházet do ambulance gynekologa a začíná navštěvovat ambulanci v porodnici, kde se rozhodla miminko přivést na svět.
Každá nastávající maminka ale musí počítat s tím, že pokud se během těhotenství vyskytne nějaký problém, schéma vyšetření se změní.
Těhotenská cukrovka
vyskytuje až u 5 procent těhotných. Nejčastěji bývá diagnostikovaná u žen s nadváhou a starších maminek. Rizikem pro vznik těhotenské cukrovky je i výskyt diabetu v rodině ženy. Pokud testy odhalí těhotenskou cukrovku, je těhotné doporučena diabetická dieta. Zjištění těhotenské cukrovky se dělá pomocí glukózo – tolerančního testu (vypije se přesně stanovené množství glukozy a měří se reakce organizmu na tuto zátěž za jednu a dvě hodiny). Pokud je vše v pořádku, je hodnota glukozy v krvi do hodnoty 7,7 mmol/l. Těhotenská cukrovka může být rizikem pro pozdější vznik diabetu 2. typu.
Rh faktor
je označení krevní skupiny, jež vychází z přítomnosti(Rh pozitivní) - nebo chybění ( Rh negativní) - určitých znaků vyskytujících se na povrchu červených krvinek. Rh faktor (stejně jako krevní skupinu) dědíme buď po otci, nebo o matce. Pokud má těhotná Rh negativní a otec dítěte Rh pozitivní, může se stát, že dítě zdědí faktor po otci a bude tak Rh pozitivní. Pokud se tak stane, dojde v těle ženy během těhotenství k setkání jejích krvinek s krvinkami potomka (tedy k setkání krvinek pozitivních a negativních). V tomto případě reaguje tělo ženy na krvinky negativní tvorbou protilátek, jež začnou bojovat proti krvinkám dítěte, které jsou pozitivní. Výsledkem může být chudokrevnost dítěte, těžká novorozenecká žloutenka, poškození dítěte, a ve velmi vážných případech i smrt novorozence. Prevencí problémů je podání protilátek ženě ihned po porodu. Pokud se vyskytnou potíže během těhotenství je řešením transfuze červených krvinek do těla dítěte přes pupečník. Pokud je faktor matky a dítěte shodný potíže nehrozí. Komplikace nenastávají ani v okamžiku, kdy má žena pozitivní a dítě negativní faktor.
Čtěte také:
- Screening v prvním trimestru
- Změny chutí k těhotenství patří
- Syndrom mizejícího dvojčete
- PICSI - výběr nejlepší spermie pro vajíčko
- Vzácných nemocí není zas tak málo
- Britští vědci přišli s převratnou novinkou. Vyvinuli test, kterým si těhotné ženy mohou samy, otestovat, zda jejich dítě není postiženo Downovým syndromem!
- Mobilní monitor pro těhotné v domácí péči - novinka mezi nastávajícími maminkami
- Lékaři varují před zbytečným pořizováním ultrazvukových snímků v těhotenství
- Těhotenství a multivitaminy. Jsou nutné?
- Nový systém prevence v těhotenství
- Otcovství lze určit už před narozením dítěte
- Odsouvání prvního těhotenství není rozumný krok, varují lékaři
- Kam na spolehlivé vyšetření v 1. trimestru?