Důležité je také stáří dítěte. Každé reaguje na příchod nového brášky, nebo sestřičky trochu jinak. „Když je to batole, tak nemusí dělat v podstatě nic. Děti samy si všímají změn, například bříška maminky, všímají se, že přibývají nějaké věci,“ uvedl pro Abctěhotenství.cz psycholog Jan Kulhánek.
Podle experta jsou potom víc všímavé předškolní děti, které to celé také víc prožívají a řeší. Potom jsou starší děti, školní věk a ty k tomu přistupují zase jinak.
„U starších dětí je to různé, některé děti potřebují více pozornosti a víc se bojí že ztratí své pozice a žárlí na ještě nenarozené miminko, jiné děti se na to těší a vkládají velké naděje do toho, že budou mít kamaráda, nebo blízkého člověka,“ popsal Kulhánek.
Důležité je staršího sourozence začlenit
Podle maminek je to všechno o přístupu. „Když se nám narodil mladší syn, tak bylo dceři šest let. Byla v pohodě, hodně jsme si s ní o bráškovi povídala. Těšila se a teď mi i pomáhá,“ uvedla čerstvá maminka Zdeňka N. z Pardubic.
I podle psychologa často dětem pomáhá právě to, když se s nimi o novém členu rodiny mluví a plánuje společná budoucnost. „Myslím, že to co by měli rodiče dělat je, že by se měli zamyslet nad tím, co jejich už narozené děti potřebují k tomu, aby nového potomka dokázaly přijmout a necítily se ohrožené. U některých dětí stačí si s nimi o tom povídat a plánovat, někdo potřebuje víc ujišťovat, že pořád budou ty jedničky, akorát jich bude doma víc.,“ vysvětlil Kulhánek s tím, že je to velmi individuální a neexistuje tedy jednotný „mustr“.
Důležité je i to, jestli je rodina dostatečně harmonická. Pokud se rodiče dítěti věnují, tak by asi s tak zásadní změnou neměl být problém. „Někdy se těší, jindy je jim to jedno a někdy jsou zvědavé,“ uvedl odborník.
Shutterstock.com
Problémy s přijetím nového členy rodiny způsobují neshody v rodině
Pokud dítě hodně žárlí na ještě nenarozené miminko, nebo vyjadřuje negativní emoce jako naštvanost, nebo je přehnaně úzkostné, tak je to signál, že něco doma nefunguje. Dítě má například pocit, že má nedostatek pozornosti nebo péče, nebo je doma konfliktní prostředí. Rodiče se často hádají, nebo tam vstupují jiné nejistoty, jako „řádění“ babiček, dědečků, zdravotní potíže. Dítě je něčím znejištěné a nadcházející změnu vnímají jako potencionální problém.
„Myslím že ve zdravých, nebo přiměřeně normálních rodinách převládají pozitivní emoce. Problém je pak po narození, kdy se to reálně změní. Maminka je na několik dní v porodnici, kolem miminka je shon, miminko si říká o pozornost, v noci budí celý byt. Tam je potřeba s tím dál pracovat,“ dodal odborník.
A to potvrzuje i další maminka. „Prvním dítěti bylo deset, když se nám narodilo miminko. To nám vůbec nechtělo spát. Budilo celou rodinu a školák si stěžovat, že chodil do školy nevyspalý, se žárlením jsme problém neměli,“ uvedla Eva F. z Prahy. Celou situaci tenkrát vyřešila babička, která si k sobě staršího syna na pár dní vzala.
Autor: Zuzana Zelenková