S návštěvou dítěte u stomatologa začínáme v momentě, kdy se objeví 1. zoubek, to je kolem 6. měsíce roku. Lékař by během první návštěvy měl dopručit dítěti vhodný zubní kartáček a pastu, která se bude měnit podle věku dítěte. Jak vysvětluje dětská stomatoložka Domika Rogacz z kliniky Elite Dental: Stomatolog na první schůzce vysvětlí, jak pečovat o dětský chrup a proč je důležité dodržování odstupu mezi jednotlivými jídly jako prevence kazu. Měl by upozornit i na to, jak je v rámci vývoje čelisti dítěte důležitá například i poloha při spánku,kojení a krmení.”
Lékař vysvětlí, kdy můžeme začít krmit lžičkou a kdy můžeme začít zařazovat do jídelníčku tvrdou stravu. Toto vše je v rámci prevence pro pravidelný vývoj čelistního kloubu.
Odbornice dále vysvětluje, co probíhá během první prohlídky dětských zoubků za dveřmi ordinace: „Při první návštěvě lékař provede anamnézu a zjistí informace o průběhu těhoteství a porodu, jelikož některé léky a choroby mohou mít vliv na vývoj chrupu. Jsou za potřebí informace ohledně anamnézy v rodině a alergií. Lékař kontroluje stav dětského chrupu, sliznici, hodnotí riziko kazu, pravidelnou práci kloubu. Kontroluje uzliny a výskyt abnormálních návyků (např. sání palců, kousání nehtů..). Důležitá je i kontrola hygieny a u starších dětí provedení RTG, které odhalí i mezizubní kazy. Velmi špatná je první návštěva dítěte až v momentě, kdy ho zub bolí.”
Jestliže má dítě pravidelný vývoj, mluví a dýchá pravidelně nosem, pak by první návštěva u ortodonta měla by být kolem 7-9 let. Odbornice vysvětluje: „Je to období kdy má dítě smíšený chrup a ortodont kontroluje skus dítěte. Málokdy jsou nutná rovnátka v období mléčného chrupu 3-6 let. V případě podezření na předkus či zákus či otevřený skus je nutné konzultovat situaci už kolem 4-6. roku. Leckteré z těchto vad umí rozpoznat pouze stomatolog, proto je jeho návštěva s dítětem tolik důležitá.“
Zdroj: Domika Rogacz
Kdy začít se zubní hygienou? Lékařka doporučuje: „V momentě, kdy se objeví první zoubek, dopručujeme začít s čištěním za použití prstového kartáčku. Dítě tím získává návyk k čištění zubů. Kolem prvního roku můžeme pojmout čištění formou hry, kdy si dítě čistí zuby samo, ale je velmi důležité aby následně rodič dítěti zoubky dočistil kartáčkem a pastou s fluorem vybranou podle věku. Kolem 5. až 6. roku už by mělo být dítě schopno si vyčistit zuby samostatně, ale kontrola rodiče je důležitá hlavně kvůli prořezávání šestek, které se velmi rychle můžou kazit. V dnešní době máme možnost motivace dítěte i různými pomůckami jako jsou barevné, hrající či zpívající zubní kartáčky, rozlišené i podle pohlaví dítěte, udělejme čištění atraktivním. Zdravé mléčné zuby jsou důležité pro pravidelný vývoj kosti horní a dolní čelisti, pravidelné mluvení, estetiku a pro pravidelné kousání."
Autor: Domika Rogacz