Jak vysvětluje primář dětského očního oddělení ve FN Motol, MUDr. Milan Odehnal, MBA: „Práce na počítači nebo tabletu nemůže u dětí, tak jako u dospělých, vyvolat žádné vážné onemocnění očí. Děti ale, na rozdíl od dospělých, také nemají problémy se vznikem suchého oka při práci s počítačem. Pokud navíc dítě nosí brýle, resp. má dioptrickou vadu, mělo by je používat i při práci na monitoru. Bez správné korekce může být unavené a mít časem tzv. červené, podrážděné oči. Doporučuje se také nepřesáhnout za den jednu hodinu trvalého „koukání„ na monitor počítače. U dětí hraje roli i psychologická vazba např. při sledování různých her, filmů apod. Pozor na vznik nepříjemné závislosti."
Pojďme si přesto vysvětlit, co je syndrom suchého oka a jak se mu bránit. Odborník popisuje: „Nejčastěji mluvíme o tzv. suchém oku, jehož četnost je v souvislosti s prací v kancelářích na počítačích značná tak, že se používá název „zrakový počítačový syndrom (computer vision syndrom nebo někdy office eye syndrom). Nejedná se ovšem jen o záležitost kanceláře, stejný stav si může dospělý přivodit také častým sledováním výše uvedených zařízení v domácím prostředí.“
Suché oko a pracovní prostředí
Právě intenzivní práce s počítači může u predisponovaných lidí postupně vyvolat potíže s normálním zvlhčováním povrchu oka. Vzniká tak suché oko, u kterého je nedostatek slz, které neustále musí ochraňovat povrch oka, zvláště rohovku. Jak vysvětluje odborník: „Subjektivně člověk situaci kdy slz není dostatek, vnímá jako škrábání v oku, řezání, má pocit cizího tělíska nebo písku v očích. Jednou z více příčin těchto potíží je to, že při práci málo mrkáme a slzy se tak fyziologicky neroztírají pravidelně po povrchu oka.“
Prevence suchého oka a zásady ochrany očí při práci na počítači, s tabletem či mobilním telefonem:
- Základní oční vyšetření a používání správných brýlí
Odborná prohlídka oči zhodnotí, zda nepotřebujeme brýlovou korekci do dálky nebo na blízko. To pomáhá, protože se nemusíme tak namáhat při čtení a psaní.
___FC___
- Úprava okolního osvětlení a místnosti
Chráníme se proti oslnění přímým světem (sluneční záření z okna) mírným zatemněním místnosti a také správným rozmístěním okolních zdrojů umělého světla (vhodnější než zářivky jsou klasické žárovky). V klimatizované a suché místnosti použijeme zvlhčovač prostředí.
- Nastavení monitoru počítače
Používáme moderní LCD monitory. Tyto monitory totiž mají antireflexní úpravu, můžeme si na nich nastavit optimální jas a svítivost a tím bránit vzniku oslňujících odrazů a odlesků u obrazovky počítače. U monitoru pracujeme ve vzdálenosti asi 60 cm a klávesnici bychom měli mít cca 40 cm před očima.
Při práci na počítači mrkáme asi 20x méně než normálně, proto je po 20 minutách práce na počítači vhodné udělat malou přestávku a 10 x zavřít oči, jako když spíme. Tento manévr nám pomůže k obnově slzného filmu a uleví očím.
Je vhodné každý den po dvaceti minutách práce na počítači udělat malou pracovní přestávku. Při přestávce vstaneme a projdeme se.
Tzv. umělé slzy (lubrikační kapky) jsou prvním léčebným krokem k úpravě potíží u suchého oka. Umělé slzy do jisté míry nahrazují naše přirozené slzy. Přípravků existuje celá řada ať již ve formě kapek, gelů či mastí. Pravidelné používání těchto volně prodejných přípravků pomůže redukovat nepříjemné projevy suchého oka.
Autor: Klára Kotábová