_Místo, kde se rodí princezny. Rozhovor s lékařkou, která pracovala v nemocnici Svaté Marie
Miminka náležící k britské královské rodině se už po několik generací rodí v soukromém křídle nemocnice Svaté Marie v západním Londýně. Vévodkyně Kate tam přivedla na svět i nejmladší členy královské rodiny, prince George a princeznu Charlotte Elizabeth Dianu.Jaká je porodnice, v níž se rodí princové a princezny?Redakce ABCtěhotenství.cz se zeptala MUDr. Terezy Lamberské, z Neonatologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Paní doktorko, jak dlouho a na jakém oddělení jste pracovala v nemocnici Svaté Marie v Londýně?
Nemocnice St. Mary's je součástí Imperial College Healthcare Trust, kde jsem pracovala od září 2014 do března 2015, zhruba polovinu té doby jsem strávila v nemocnici St. Mary's. Pracovala jsem na novorozeneckém oddělení.
Dá se srovnat péče o miminka tam a tady?
Systém péče o novorozence je ve Velké Británii úplně jiný. Donošení a zdraví novorozenci jsou propouštěni do domácí péče velice brzy po porodu s to i po císařském řezu. Péči o matku a dítě přebírají komunitní porodní asistentky. Tento systém mají Britové dobře propracovaný a lze na něm najít řadu pozitiv. Ovšem je potřeba si uvědomit, že tento systém není schopen odhalit včas některá závažná onemocnění novorozenců. Velká Británie má ve srovnání s Českou Republikou podstatně vyšší novorozeneckou úmrtnost a celkově úroveň zdravotní péče je v Británii horší, což si u nás málokdo uvědomuje. Český systém je vůči novorozencům více protektivní. Úplně jinou kapitolou je péče o předčasně narozené novorozence, tam je Česká Republika na špičce. Naopak učit bychom se mohli od Britů v komunikaci a v přístupu k pacientům.
Princezna Charlotte Elizabeth Diana zdaleka není prvním miminkem královské krve, které v této nemocnici přišlo na svět. Je nemocnice hrdá na to, že potomci královského trůnu přicházejí na svět?
Ano, myslím, že jsou na to hrdí.
Má nemocnice nějaký zvláštní bezpečnostní režim pro tyto situace?
Soukromé křídlo Lindo je od hlavní budovy odděleno, má samostatný vchod. O nějakých speciálních bezpečnostních opatřeních nevím.
A poslední otázka, je něco, co byste chtěla vévodkyni Kate a její princezně popřát?
Aby byly obě zdravé a šťastné.
Čtěte také:
- Pozdní tikot biologických hodin aneb Matkou ve čtyřiceti letech Rozhovor s psycholožkou Laurou Janáčkovou
- Kate přivedla na svět dalšího královského potomka! Anglie jásá.
- Proč mohla vévodkyně Kate odejít z porodnice jen pár hodin po porodu? Zeptali jsme se uznávaného českého porodníka profesora Pavla Caldy
- Z jakých jmen může Kate a William vybírat jméno pro princeznu?
- Mezinárodní den žen. Proč svět slaví tento svátek?