_Melanom není jediným kožním nádorem, na jehož rozvoji se podílí slunění
Většina lidí má s termínem zhoubný kožní nádor spojen maligní melanom. Melanom však zdaleka není jediný…
Vznik zhoubných kožních nádorů souvisí především s působením slunečních paprsků na nechráněnou pokožku.
Bazaliom
Bazaliom je nejčastějším druhem zhoubného kožního nádoru. Mezi maligními kožními nádory je svou agresivitou nejméně nebezpečný. „Bazaliom je typický tím, že téměř nezakládá metastázy. Celosvětově se uvádí jen velmi málo případů, kdy k založení metastáz u bazaliomu došlo,“ popisuje MUDr. Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Bazaliom vzniká nejčastěji na sluncem exponovaných místech, ale vytvořit se může kdekoli na těle.
Projevuje se vznikem útvaru podobnému uzlíku, který se nehojí, postupně roste a postihuje stále větší rozsah kůže. Jeho rozvoj je dáván do přímé souvislosti s poškozením pokožky slunečním zářením.
„Léčba bazaliomu je dvojí. První je chirurgické odstranění nádoru, druhé je použití fotodynamické terapie pomocí červeného světla, kdy se nádor svítí a zároveň je na něj aplikovaná místí terapie v podobě masti,“ vysvětluje MUDr. Monika Arenbergerová.
Spinaliom
Spinaliom je na pomyslné stupnici agresivity kožních nádorů někde mezi bazaliomen a melanomem.
Rizikovým místem vzniku spinaliomu je pokožka a tkáně vystavené slunečnímu záření. Tento typ nádoru se často objevuje na rtech, ušních boltcích a dalších exponovaných místech.
„Spinaliom patří mezi metastazující kožní nádory. K jejich zakládání může dojít u každého spinaliomu, který je větší než jsou dva centimetry,“ vysvětluje lékařka.
Spinaliom se projevuje vznikem světle růžových až tmavě červených uzlů, které se olupují až rozpadají.
„Léčba spinaliomů spočívá především v chirurgickém odstranění vzniklého nádoru. Rozsah odebrané tkáně však bývá větší, než je tomu v případě bazaliomu,“ upřesňuje lékařka.
Melanom
Maligní melanom patří k nejméně častým typům maligních nádorů. O co je menší jeho výskyt v populaci, o to je agresivnější jeho chování. „Melanom patří mezi metastazující typy kožních nádorů. Vzniknout může kdekoli na těle. Mezi nejznámější místa jeho vzniku patří atypická pigmentová znaménka, vytvořit se však může i na pokožce prosté pigmentových névů a vzácný není ani jeho rozvoj na sliznicích úst, nosu či genitálií. Vytvořit se může v pigmentovaných očních tkáních,“ vysvětluje lékařka.
Rozvoj melanomu je dáván do přímé souvislosti s působením UV záření. Rizikovým faktorem jeho rozvoje je poškození pokožky slunečnímu paprsky v období dětství.
„Léčba melanomu zahrnuje chirurgickou část, kdy se nádor odstraní z pokožky. U nádorů do síly jednoho milimetru jde o konečnou léčbu. U větších nádorů je nutná imunoterapie, chemoterapie či radioterapie. Novinkou je i biologická léčba zaměřená na konkrétní strukturu nádorové buňky. Působí selektivně a má minimum nežádoucích účinků,“ uzavírá lékařka.
Syndrom FAMMM
Kožní nádory nebývají podmíněny genetickou mutací. Výjimkou je FAMMM syndrom (syndrom dysplastických névů, nebo také syndrom familiárního melanomu – angl. FamilialAtypicalMultiple Mole-Melanoma).
Syndrom FAMMM se projevuje mnohočetným výskytem atypických pigmentových névů (mateřských znamének) na pokožce celého těla. Tento syndrom souvisí s genetickou mutací, zvýšený výskyt tohoto onemocnění je tak možné vysledovat v určitých rodinách.
U nosičů této genetické mutace je zvýšené riziko rozvoje melanomu v pigmentových névech.