_Mateřská znaménka je třeba sledovat i u malých dětí
Velké, tmavě hnědé mateřské znaménko pokryté tmavými chloupky – takový je typický obraz pigmentových névů, které je třeba sledovat už od útlého dětství.
Tato skupina mateřských znamének se odborně nazývá kongenitální névy. Typické je po ně tmavé zbarvení, vysoká nápadnost a to, že se s nimi může dítě i narodit. „Nebezpečí těchto pigmentových névů spočívá v tom, že u nich může dojít ke změně v kožní nádor melanom,“ vysvětluje MUDr. Monika Arenbergerová z Dematovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Čím větší, tím vyšší riziko
Kongenitální névy jsou rizikovým faktorem pro rozvoj zhoubných kožních nádorů. Pokud se dítě narodí s tímto typem névu, případně se u něj tento typ névu vytvoří během prvních týdnů života, je třeba névus pravidelně sledovat. Obecně platí, že čím větší névus je, tím je u něj vyšší riziko vzniku zhoubného nádoru. „Za rizikový je považován každý névus, u kterého je předpoklad, že v dospělosti bude v průměru větší než je osmnáct centimetrů, to je však někdy těžké u malého dítěte odhadnout.
Vzhledem k tomu, že u dětí je výskyt melanomu velmi vzácný nedoporučuje se automatické odstranění tohoto névu, ale jeho pravidelné sledování s tím, že k jeho chirurgickému odstranění by se přistoupilo v okamžiku, kdy by névus začal vykazovat nežádoucí aktivitu,“ vysvětluje lékařka.
Odstranění névu bez jasné indikace se nedoporučuje zejména z estetických důvodů. „Tak jak roste dítě, dochází u něj i k růstu pokožky, pokud by došlo k odstranění většího névu nelze předem odhadnout, jaké zjizvení by následně vzniklo,“ dodává Monika Arenbergerová.
Rizikové období
Ke změnám v kongenitálních névech dochází nejčastěji do 18. roku věku. Rizikovým obdobím pro vznik tzv. atypických pigmentových névů je čas dospívání, kdy v organismu dochází k hormonálním změnám podporujících růst. „Nutné je si všímat každé barevné změny, změny velikosti, či svědění, krvácení a podobně. Pokud se tak stane, je nutné ihned vyhledat kožního specialistu, který névus vyšetří pomocí dermatoskopu a zhodnotí jeho stav,“ doporučuje MUDr. Monika Arenbergerová.
Příznaky, které by měly varovat
- ztmavnutí celého névu, či jeho části
- zesvětlání névu, či jeho části, odbarvení névu či vzniku až světle růžových skvrn uvnitř něj
- růst névu, či naopak jeho zmenšování
- vznik různých uzlíků či propadlinek na povrchu névu
- svědění névu
- krvácení névu
Za atypický névus je považováno každé znaménko, které má nepravidelný tvar a není ostře ohraničeno!
Čtěte také:
- Vitamin D pro kosti, zuby a imunitu
- Umíte svému dítěti správně změřit teplotu?
- Kdy otěhotnět po léčbě melanomu
- Nemoc motýlích křídel: skutečný příběh maminky Zuzany a jejího syna Samuela
- Zarudlá, suchá a svědivá kůže, to je atopický ekzém
- S opalováním to v době těhotenství moc nepřehánějte. Důvodů je několik…
- Pleť jako miminko